Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaAntalya5. Antalya Akra Caz Festivali haziranda başlıyor

5. Antalya Akra Caz Festivali haziranda başlıyor

 

ANTALYA, (DHA) – ANTALYA Akra Caz Festivali, caz müziğin ünlü isimlerini sanatseverle buluşturmaya devam ediyor. Modern ve klasik cazın yanı sıra caz müziği, funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlayan renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin bu yıl beşincisi gerçekleşecek.

Akra Hotels tarafından düzenlenen, Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsoru olduğu festival, 3-18 Haziran tarihleri arasında, Akdeniz’in ve Beydağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels’in açık hava sahnesinde gerçekleşecek. Festivalin daimi konukları arasında yer alan dünyaca ünlü saksafon sanatçısı Igor Butman, Moskova Caz Orkestrası’yla birlikte, yine Fantine’nin solistliğinde yeni repertuvarlarıyla 3 Haziran tarihinde festivalin açılışını yapacak.

Derin sesi, ruhu, folk ve blues esintili besteleriyle, dinleyicilerine farklı ruh hallerini bir arada yaşatan Fransız soul divası Imany, 4 Haziran tarihinde cover şarkılardan oluşan yeni albümü ‘Voodoo Cello’ ile festivalde yer alacak bir diğer isim. Imany konseri öncesinde Antalyalı müzisyenlerden oluşan Akra Jazz Band sahnede olacak.

Afrika köklerini Londra ilhamıyla buluşturan ve birbirinden özgün müzisyenlerden oluşan Kokoroko’nun konseri ise 8 Haziran’da. Kokoroko öncesinde ayrıca caz, funk ve fusion odaklı parçalarında hem modern müziğe hem de nostaljik izlere yer veren ‘Deli Bakkal’ sahne alacak.

Festivalin bir diğer konuğu ise soul müziğin yetenekli sesi China Moses. Henüz 16 yaşındayken ilk teklisi ‘Time’ı çıkaran, yorumladığı efsanevi caz ve blues şarkıları ile tüm dikkatleri üzerine toplayan China Moses, 10 Haziran’da izleyiciyle buluşacak. China Moses konseri öncesi, caz müziğin usta ismi gitarist Önder Focan grubuyla birlikte festival sahnesinde olacak.

Saksafon ve flamenko vokalini tek vücutta buluşturan ve caz ile flamenko arasında olağanüstü bir köprü kurmayı başaran Antonio Lizana, flamenko dansçıları ve şarkıcılarından oluşan Flamenco Ensemble ile 11 Haziran’da festival sahnesinde olacak. Antonio Lizana konseri öncesi Türkiye’nin ünlü caz müzisyenlerinden Neşet Ruacan, quartetiyle birlikte festival sahnesinde yer alacak bir diğer isim.

Akra Caz Festivali, genç müzisyenleri ve toplulukları desteklemek amacıyla festivale yeni bir soluk getiriyor ve genç müzisyenleri ‘Akra Genç Caz’ konserleri ile sanatseverlerle buluşturuyor. Her yıl festival kapsamında geleneksel hale getirilecek konserlere, İKSV ile iş birliği yaparak İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya’dan da bir grup davet edilecek. 14 Haziran’da gerçekleşecek ‘Akra Genç Caz’ gecesinde bu yıl August, Kick The Switch, Afroloji ve Onat Murat Trio sahne alacak.

Derin melodileri enerjik bir şovla sunan, doğu-batı sentezinin ruhunu, gözyaşını, sevincini vurmalı ve yaylıların uyumunda hissettiren kamança üstadı Mark Eliyahu, 16 Haziran’da festival sahnesinde yer alacak. Mark Eliyahu konseri öncesi Esra Kayıkçı Band izleyici karşısında olacak.

Festival, 17-18 Haziran tarihlerinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın iki konseriyle son bulacak. Sanatçının Fikret Otyam, Ahmet Say, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Türkan Saylan, Nejat Eczacıbaşı, Şarık Tara ve Tarık Akan gibi alanında derin izler bırakmış ustalar için bestelediği ve ‘Portreler’ ismini verdiği yeni projesinin dünya prömiyerinin de gerçekleşeceği konserlerde Fazıl Say’a usta müzisyen Bülent Evcil (flüt) eşlik edecek. Bu anlatımlı kapanış konserlerinin eser sunumlarını ise Yekta Kopan gerçekleştirecek.

Festivalin tek konser biletleri 250 TL’den, tüm konserleri kapsayan kombine biletleri ise 1000 TL’den yurt içinde ve yurt dışında Biletix gişelerinden ve biletix.com adresinden alınabilir.

FOTOĞRAFLI

Diğer haberler

İlgi çeken haberler