Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaSağlıkAhmet bebeğin tedavisi için son 3 ay!

Ahmet bebeğin tedavisi için son 3 ay!

Alanya’da yaşayan ve bir süre önce SMA Tip 2 teşhisi konulan 18 aylık Ahmet tedavisi giderleri 2,5 milyon Euro tutuyor. Çaltı çifti, çocuklarının tedavi olabilmesi için sadece 3 ayı kaldığını söyledi. Aile tedavi için gerekli parayı bulabilmek için sosyal medya üzerinden çeşitli kampanyalar yapıyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan Pınar (31) ve Abdül Kerim (34) Çaltı çiftinin 18 aylık oğulları Ahmet doğumundan bir süre sonra yaşıtlarına göre farklı hareketler sergilemeye başladı. Yaşıtları gibi emekleyemediğini, kollarının aşırı güçsüz olduğunu fark eden Çaltı çifti, oğullarını birçok doktora götürdü. Akdeniz Üniversitesi’nde çocuk nörolojisine götüren aile burada çocuklarının SMA Tip 2 hastası olduğunu öğrendi.

Minik Ahmet’in hastalığını öğrenin anne baba, hemen çocuklarının tedavisi için yapabileceklerini araştırdı ve tedavisi için girişimlerde bulundu. Doktorların minik Ahmet’in tedavisi için Türkiye’de olmayn bir ilacın yurt dışından ilaç getirilmesi gerektiğini söylediğini belirten Çaltı çifti, çocuklarının en büyük şansının hastalığının erken teşhis edilmesi olduğunu kaydetti. Minik Ahmet’in tedavisi için doktorların 3 aylık bir süresi olduğunu söylediklerini belirten baba Çaltı, “Doktorlar, 3 ayın ardından yurt dışından gelmesi gereken ilacı gelmediği zaman, kemik ve kasların erimeye başlayacağını ve oğlumun durumunun kötüleşeceğini söyledi” dedi.

SMA TİP 2 TEŞHİSİ KONULDU

Çocuklarındaki hastalığı hareketlerinde kısıtlama gözledikten sonra fark ettiklerini ve hemen doktora başvurduklarını anlatan baba Çaltı, “Oğlumun normal yaşıtlarına göre hareketlerinde kısıtlama gözlemledik. Alanya’da birçok doktora başvurduk ancak burada çocuk nörolojisi doktoru olmadığı için oraya gösteremedik. Buradaki doktorlar, ‘Yaşını bekleyelim. Her şeyi normal, kan testi vs. hepsi normal’ dediler. Ama bizim içimize bir kuşku düştü. Aşırı derecede hareketlerde kısıtlama vardı. Yaşıtları emeklerken bu emeklemiyordu, yaşıtları yürürken bu yürümüyordu. Nihayetinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nden randevu aldık. Bizden bazı tetkikler istediler. Kan testleri aldılar. Bu ay içerisinde kan testlerinin sonuçları geldi. Bize söylenen, SMA tip 2 teşhisi koydular benim oğluma. Devletime sesleniyorum buradan, ne olursunuz sadece benim Ahmet’im değil, binlerce Ahmetimiz var, kızımız var oğlumuz var. Bütün hastalarımıza destek çıkılmasını istiyoruz. Sesimizi bütün Türkiye’nin duymasını istiyoruz” dedi.

TEDAVİ VE İLAÇLAR İÇİN 2,5 MİLYON EURO

Çocukları Ahmet’te ki hastalığı öğreneli çok kısa bir süre olduğunu ve tedavisinin çok pahalı olduğunu anlatan baba Kerim Çaltı, “Şimdi tedavi için gerekli olan 2,5 milyon Euro’yu bulmaya çalışıyoruz. Yardım kampanyaları yasaklandığı için sosyal medya üzerinden bir hesap açarak oradan bir şeyler satmak suretiyle para biriktirmeye çalışıyoruz” dedi.  Minik Ahmet’in durumunu ve bu sosyal medya hesabını duyan gönüllü vatandaşlar aileye orada satılması için birçok şey gönderiyor. Bu satışlardan el edilen gelirin Ahmet’in kumbarasında biriktiğini söyleyen baba Çaltı, daha çok desteğe ihtiyaç duyduklarını, devlet büyüklerinden de yardım istediklerini söyledi.

 “YAŞITLARI GİBİ YÜRÜYEBİLMESİ İÇİN BU TEDAVİ ŞART”

Tedavi için 3 aylık bir sürelerinin olduğunu anlatan baba Çaltı, “Bu 3 aylık süre içerisinde Ahmet bu tedaviyi kas hastalığının ilerlememesi için almak mecburiyetinde. Yaşıtları gibi gezip, yürüyüp koşabilmesi için bu tedaviyi alması lazım. Bizim Türkiye Cumhuriyetimizin karşılamış olduğu bazı ilaçlarımız var. Ama fayda olarak yüzde 30 gibi bir oranı var. Yurt dışındaki ilaca ulaşabilirsek tedavi olmuş hastalarımız var, onlarla konuştuk, ilacın yüzde 90-95 gibi bir oranı var. Yurt dışındaki ilacın maliyeti baya yüksek. Bizim bütçemizi aşırı şekilde aşıyor, kendi bünyemizde bazı kampanyalar yapmaya çalıştık. Sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapıyoruz. Buradan gelen yardımları, bağışları da Ahmet’in kumbarasında biriktirip yurt dışından gelen ilacı almak için elimizden geldiğince var gücümüzle mücadele ediyoruz. Bu mücadelemden canım kanım pahasına vazgeçmeyeceğim” diye konuştu.

“BİR ANNE OLARAK İÇİM YANIYOR”

Anne Pınar Çaltı ise oğlunun bu durumuna çok üzüldüğünü, ilk öğrendiği andan beri olayın şokunu üzerinden atamadığını anlatırken şunları söyledi: “Ben çocuğumu her gün böyle gördükçe içim eriyor. Yaşıtlarının koşup oynadığını görünce çok üzülüyorum. Hala şoktayım. Çocuğuma yakıştıramıyorum bunu. Yarın, öbür gün çocuğumun yaşıtları gibi koşup oynayacağını düşünüyorum fakat o yapamıyor. Yaşıtları emeklerken o emekleyemiyor. Yaşıtları yürürken yürüyemedi. Onları görünce çok üzüldüm. Bir anne olarak içim yanıyor. Yalnız kaldığım zaman çok üzülüp ağlıyorum. Anne olarak çok içim yanıyor.”

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: