Çarşamba, Eylül 28, 2022
Ana SayfaSon dakikaAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kadınları ve Anneleri unutmadı! PTT ve ATM'den...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kadınları ve Anneleri unutmadı! PTT ve ATM’den başvuru yapanlara 1,300 TL anında para desteği..!

Mayıs 2015 Sonrası Doğan Çocuklar İçin Geçerli

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ana desteklerden birisi de çocuk yardımı ödenekleri. Devlet, çocuk sahibi olmak isteyen aileler için hem tek seferlik hem de ilerleyen dönemler için çocuk parası ödemesi yapmaktadır. Bu ödemelerdeki esas kural ise çocuğun doğum tarihidir. Söz konusu bu yardımdan Mayıs 2015 ve sonrası doğumlu çocuklar için aileler faydalanabilmektedir. Peki doğum parası nasıl alınır, ne kadar ödeme yapılır?

Hangi Tutarlarda Ödeme Yapılır?

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ödenen doğum parasında tutarlar değişiklik göstermektedir. İşte annelerin çocukları için alabilecekleri yardımlar ve detaylar:

  • Mayıs 2015’ten sonra ilk çocuğunu doğuran anneler için 300 TL çocuk parası ödenir.
  • Mayıs 2015’ten sonra ikinci çocuğunu doğuran anneler için 400 TL çocuk parası ödenir.
  • Eğer anneler 3 veya daha fazla çocuk sahibi olursa 600 TL çocuk parası ödenir.

*Yukarıdaki bilgiler ışığında 3 çocuğu olan anneler toplamda 1.300 TL çocuk yardımı alırlar.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Çocuğa kimlik çıkarma işlemleri esnasında doğum yardımı için başvuru işlemleri de yapılabilmektedir. Bu aşamada yapılmayan başvurular için daha sonra kaymakamlıklar da kullanılabilmektedir. Doğum yardımı sorgulama işlemleri de yine E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Doğum yardımı ödemelerinin tarihi ise başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra belirlenmektedir. Mayıs 2015’ten sonra doğan çocuklar için hak sahipleri 1 ay kadar süre içerisinde yardım parasını alabilmektedir.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: