Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaAntalya'Akçay'ın Yiğit Kadınları' köyde yaşamı anlatacak

‘Akçay’ın Yiğit Kadınları’ köyde yaşamı anlatacak

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’daki bir amatör tiyatro topluluğunun kadın oyuncuları, Elmalı İlçesi’ndeki eski gelenek ve görenekleri, kadınlar arasındaki sosyal yaşamı doğaçlama ve mizahi bir dille sahneye aktaracak.

‘Akçay’ın Yiğit Kadınları’ adlı oyunun senaryosunu, oyunda rol alan Sermin Kasapoğlu, Hülya Ekimler, Emine Karakurt, Fatma Sönmez ile Mürüvet Toroman birlikte yazdı. Yönetmenliğini de kadınların birlikte üstlendiği oyunun bazı sahnelerinin ilk provası, Akçay beldesindeki Yılmaz ailesine ait asırlık köy evinin iç mekânı ve bahçesinde canlı performansla gerçekleşti.

ESKİ ANILAR, GELENEK, GÖRENEKLER

Sermin Kasapoğlu, oyunun senaryosunun Akçaylı kadınlarla yüz yüze sohbet edilerek, eski anılar, örf, adet, gelenek ve görenekler dinlenilerek hazırlandığını belirtti. Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Oyunumuza Akçay’da yaşayan kadınlar figüran olarak katılabilecek, arzu eden rol alacak. Senaryomuzda tarım alanlarında çalışan kadınların hikâyesinden komşuluk ilişkilerine, kadınlar arasındaki sosyal dayanışma, eski gelenek, göreneklere kadar pek çok konular mizahi bir dil ve doğaçlamayla anlatılıyor. Keyifle, neşeyle izlenecek eserimiz yeni yılda hem Akçay’da, hem Antalya da sahnelenecek.”

‘Akçay’ın Yiğit Kadınları’nın video çekimleri de yapılacak, sosyal medya üzerinden de izlenecek.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Diğer haberler

İlgi çeken haberler