Cumartesi, Kasım 26, 2022
Ana SayfaAntalyaATSO Başkanı Çetin: KDV ve ÖTV indirimleri devam etmeli

ATSO Başkanı Çetin: KDV ve ÖTV indirimleri devam etmeli

 

ANTALYA,(DHA) – ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Çetin, “Enflasyon beklentilerini çıpalayacak hedefler ve politikalar belirlenmeli, ayrıca akaryakıt gibi temel girdilerde KDV ve ÖTV indirimleri devam etmelidir” dedi.

ATSO ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyon beklentilerini çıpalayacak hedef ve politikaların gerekliliğine vurgu yapan Başkan Çetin, maliyetlerdeki yükselişi piyasadaki durgunluk nedeniyle fiyatlarına yansıtamayan KOBİ’ler için durumun giderek zorlaştığını belirtti. ATSO Başkanı Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“TÜİK 2022 Mart ayı enflasyonu bu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 5,46, Yİ-ÜFE’de yüzde 9,19 olarak açıklamıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 61,14, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 114,97 olmuştur.”

EN YÜKSEK ARTIŞ ULAŞTIRMA GRUBUNDA

ATSO Başkanı Çetin, TÜFE’de kapsanan 409 maddeden 313 maddenin fiyatında artış olduğunu, harcama grupları itibariyle en yüksek aylık ve yıllık artışın ulaştırma grubunda gerçekleştiğini belirtti. ATSO Başkanı Çetin, “Mart ayında en yüksek artış gösteren ürün yüzde 32,67 ile motorin olurken bu ürünü yüzde 24,41 ile benzin ve yüzde 23,47 ile kömür izlemiş, en fazla düşüş ise yüzde 23,26 ile kabakta, yüzde 9,91 ile domates ve yüzde 9,70 ile elektrik ücretinde olmuştur. Yıllık bazda fiyat artışları yurtiçi turlar, kağıt, motorin, kömür, çocuk çorabı, şehirlerarası otobüs ücreti ve patateste yüzde 200’ü aşmış bulunmaktadır” dedi.

TÜFE ARTIŞININ YARISI AKARYAKIT ZAMLARINDAN

TUİK’e göre Mart ayında TÜFE artışının yarısı akaryakıt zamlarından kaynaklandığının görüldüğünü belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, sözlerine şöyle devam etti;

“Gıda tarafında et, yağ, şeker gibi ürün fiyatları etkili olmuştur. KDV indirimi bu gruplar dışında gıda fiyatlarında indirim sağlamış, diğer maliyet artışları nedeniyle KDV etkisi sınırlı kalmıştır. Sebze ve meyve fiyatlarında mevsimlik ürünlere geçilmemesi nedeniyle aylık bazda ortalama artış, yüzde 0,69 oranıyla aylık enflasyonun çok altında gerçekleşmiştir. Yİ-ÜFE ise, 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,19, üç aylık yüzde 29,31 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 114,97 olmuştur. ÜFE artışında gıda, elektrik ve doğal gaz dışında, petrol ürünleri, demir-çelik, metal, tekstil gibi girdilerin fiyatlarındaki artış belirleyici olmaktadır. KDV indirimleri perakende fiyatlarda fayda sağlarken üretim tarafında maliyet artışları yüksek kalmaya devam etmekte ve önümüzdeki dönemde enflasyonun seyri konusunda olumlu bir sinyal vermemektedir. Yıllık TÜFE ile Yİ-ÜFE makası yüzde 53,83 düzeyine çıkmıştır.”

ATSO Başkanı Çetin, maliyet artışı, piyasadaki durgunluk nedeniyle hizmet fiyatlarını arttıramayan KOBİ’ler için durumun daha da zorlaştığını söyledi.

“TÜFE’de 2002, ÜFE’de 1995 yılından bu yana en yüksek enflasyon. Maalesef TÜFE’de 2002, ÜFE’de 1995 yılından bu yana en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıyayız” diyen ATSO Başkanı Çetin, Türkiye’deki enflasyonun dünya ortalamasından ciddi oranda ayrıştığını belirtti. Çetin, “Mart ayında Avrupa Birliği’nde yıllık enerji enflasyonu yüzde 44’e çıkmış, ancak ortalama enflasyon yüzde 7,5’da kalmıştır. Bunun nedeni beklentilerinin yönetilmesi sayesinde diğer sektörlerde enflasyon artışının sınırlı kalmasıdır. Dolayısıyla ekonomi yönetimi enflasyon yangınının kendi kendine sönmesini beklememeli, enflasyon beklentilerini çıpalayacak hedefler ve politikalar belirlenmeli, ayrıca akaryakıt gibi temel girdilerde KDV ve ÖTV indirimleri devam etmelidir” dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Akdeniz Bölgesi’nde enflasyonun aylık bazda yüzde 5,46, üç aylık bazda yüzde 24,10 ve yıllık bazda yüzde 66,69 olarak gerçekleştiğini belirtti.

FOTOĞRAFLI

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: