Cumartesi, Ağustos 20, 2022
Ana SayfaAntalyaATSO'dan Okul Öncesi Otizm Farkındalık Eğitimi

ATSO’dan Okul Öncesi Otizm Farkındalık Eğitimi

 

ANTALYA,(DHA) – ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası 48.Grup (Eğitim) Meslek Komitesi öncülüğünde, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Antalya Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği, Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği işbirliğiyle kreş, gündüz bakımevi ve anaokulu çalışanlarına yönelik, ‘Okul Öncesi Otizm Farkındalık Eğitimi’ düzenlendi.

ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Akbaş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Talip Türkcan ve sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen eğitimde, Prof. Dr. Bünyamin Birkan otizm hakkında bilgiler verdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Akbaş, ATSO olarak eğitim çalışmalarına özel önem verdiklerini belirterek, “ATSO Akademi çatısı altında kurumsal bir yapıda yürüttüğümüz eğitim çalışmalarımız ile her yıl onlarca farklı konuda binlerce üyemize ve çalışanlarına eğitimler veriyoruz. Eğitim konularımızı üyelerimizden ve sektörlerden gelen taleplerle belirliyoruz. Biz, ATSO Akademi’yi Antalya yetişkin eğitiminin merkez noktalarından birisi olarak görüyoruz. Dolayısıyla yapıcı eleştirileri de değerlendirerek kalitemizi sürekli daha yukarıya taşımaya çalışıyoruz. Tüm Antalya’nın Odamızın sunduğu bu hizmetten en iyi şekilde faydalanmasını istiyoruz” dedi.

ONLARI GÖRÜNMEZ DUVARLARIN İÇİNE HAPSEDİYORUZ

Sanayi devrimi ile başlayan süreçte insanoğlunun hayatına kitlesel üretim kavramının girdiğini belirten Akbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu durum, sadece üretim ile sınırlı kalmamış hayatımızın her alanına yansımıştır. Eğitim de bu alanlardan birisidir. İnsanoğlu, toplumları da adeta bir sanayi ürünü gibi kitlesel olarak işleme ve eğitme eğiliminde olmuş, ortalama düzeyde çocuklara odaklanmış, farklı ve nadir durumlara çözüm üretmek yerine onları görmezden gelmeyi yeğlemiştir. Bu yaklaşımın 21. Yüzyılda bile devam ettiğini görüyoruz. Örneğin bugün bizim ülkemizde bile üstün zekalı birçok çocuğumuzu tespit edemiyoruz, alması gereken eğitimi veremiyoruz ve onları sıradan bireylere dönüştürüyoruz. Diğer taraftan erken teşhisle, eğitimle ve destekle sosyal hayatta yer alma ihtimali olan otizmli çok sayıda çocuğumuza gerekli imkanları sunamıyoruz ve onları görünmez duvarların içine hapsediyoruz.” (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Diğer haberler

İlgi çeken haberler