Çarşamba, Eylül 28, 2022
Ana SayfaManavgatBakan Çavuşoğlu’ndan Manavgat’a üniversite müjdesi

Bakan Çavuşoğlu’ndan Manavgat’a üniversite müjdesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlıu, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Manavgat’a yeni bir fakülte kararının YÖK’ten çıktığını ve ilçeye üniversite kurulacağını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, sonuç odaklı ve pratik çalışan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok güvendiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya’da yayın yapan DİM TV’de Mehmet Ali Dim’in sunduğu ‘İğneli Fıçı’ programına katıldı. Dış politikadan turizme kadar gündemdeki çeşitli kaonular hakkında açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, Manavgat’a yeni fakülte kurulması için Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK)karar çıktığını söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı Manavgat’ta yeni fakülteler kuruluyor. Yine YÖK kararı çıktı. Manavgat’a da bir üniversite açacağız. Fakülte sayısı artık yeterli olmaya başladı. Devlet üniversitesi açacağız. Manavgatlı hemşerilerimize de bir vaadimiz vardı. Sonuçta üniversitelerimiz Antalya’da sayısal olarak da artıyor. 10 üniversiteye çıkma hedefimiz var” dedi.

HASTANEYİ 2 MİLLETVEKİLİMİZ TAKİP EDİYOR

Manavgat’a yapılması planlanan 400 yataklı hastane konusunda da açıklamada bulunan Çavuşoğlu, “Manavgat’ta birde hastane sözümüz var. Yer sıkıntımız oldu. 500 yataklı yapacaktık ama şuanda yerden dolayı 400’e yakın yapacağız. Onu da hayata geçirmemiz lazım. Manavgat’tan da 2 tane milletvekilimiz var. İbrahim bey ve Tuğba hanım. Tuğba hanım da aynı zamanda hekim. İkisi de takip ediyor. Onlara da çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZ KENDİSİNE ÇOK GÜVENİYOR

Tüm dünyanın ağır bir salgın sürecinden geçtiğini ve bütün ülkelerin bununla baş etmek için çeşitli yollar denediğini anlatan Çavuşoğlu, koronavirüs salgınının en ağır vurduğu sektörün turizm olduğunu belirtti. Turizm Bakanı’nın süreci gayet iyi götürdüğünü anlatan Çavuşoğlu; “Ben çalışmalarımla Turizm Bakanımıza destek oluyorum. Gerçekten hem kültür ayağını hemde turizm ayağını çok iyi sektörün içinden gelen, vizyonu olan, sonuç odaklı ve pratik bir kültür ve turizm bakanımız var. Bu süreçte de gerçekten o yaptığı çalışmaları böyle çok fazla satmayı seven bir insan da değil ama netice alan bir arkadaşımız. Cumhurbaşkanımız da kendisine çok güveniyor. Sayın bakanımızın ortaya koyduğu vizyona bizde destek veriyoruz. Hem Dışişleri Bakanı olarak hemde Antalyalı olarak” dedi.

TURİZM, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Turizm sadece  Antalya için değil Türkiye için önemli. Bizim de önceliklerimizden bir tanesi. Kendim Dışişleri Bakanıyım ama Kültür ve Turizm Bakanımızın 4 tane yardımcısı var ben de onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu seneyi az hasarla geçeceğiz. Ondan sonra hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Biz biliyoruz ki Alman, Rus dostlarımız da Avrupa’daki, Türkiye’ye gelip de ülkemizi bilen herkes gelmek istiyor. Pandemi konusunda da diğer alternatif ülkelerdeki seviyeyi vaka ve diğer rakamlarla, sağlık kapasiteleriyle bizi kıyasladıkları zaman Türkiye ön plana çıkıyor. Bu nedenle gelmek istiyorlar. Gelmek istiyorlarsa da birlikte çalışmamız lazım. O insanların Türkiye’ye gelip tatil yapmasını birlikte sağlamamız lazım.

İÇ TURİZM TEŞVİKLERİNİ GERÇEKÇİ GÖRMÜYORUM

Her ülke pandemiyle ilgili aldığı tedbirler çerçevesinde dış hat uçuşlarına karar verecektir. Ama biz özellikle tarifeli uçuşlar başlamasa bile çarter uçuşlarla o ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyen turistlerin güvenli bir şekilde tatilini yaptırıp tekrar evlerine göndermek istiyoruz. Bu konuda da yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla o ülkelerin yetkililerini ikna etmeye çalışıyoruz. O ülkelerde heyetleri Türkiye’ye davet etmeye başladık. Tur şirketleri, operatörler ve rehberler dahil hava alanından otele kadar aldığımız tedbirleri görmeleri için davet ettik. Resmi yazılar bakanımız tarafından gönderiliyor. Özellikle pandeminin ekonomiyi etkilediği dönemde iç turizmi teşvik etmek isteyebilir. Ancak ben bu teşvikleri gerçekçi görmüyorum. Sonuçta o ülkelerden ülkemize gelmek isteyen dostlarımız olduğunu biliyoruz.”

DÜNYANIN GELECEĞİ TARIMDA

Antalya’da turizmin çok önemli bir sektör olmasına rağmen tarımında ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Antalya’da turizm önemli bir sektör ama tarımı da ihmal etmememiz lazım. Devletimiz de tarıma çok ciddi destek veriyor, devam edeceğiz. Muz üretimine ve diğer ürünlere de destek vereceğiz. Türkiye’de şu anda avokado tüketimi de artıyor. Bununla ilgili ihtiyaç duyulduğunda destek teşvik ne gerekiyorsa yaparız. Dünyanın geleceği tarımda. Gelecekte çatışmalar tarım sektörü üzerinden olacak. Gıda güvenliğinden bahsediyorum. Çok şükür bu pandemi döneminde sağlık güvenliği bakımından da hiçbir sıkıntımız olmadı, dünyaya model olduk. Gıda güvenliği bakımından da hiçbir sıkıntımız olmadı. Dünyaya da çok ürün ihraç ettik. Bizim bölgemiz için önemli olan muz üretimine önemli destekler veriyoruz” dedi.

KORONAVİRÜSTEN HERKES GEREKLİ DERSİ ALMALI

Koronavirüs salgını başladığından itibaren küreselleşme konusunda çeşitli görüşlerin ortaya atıldığını anlatan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu; “Küreselleşmenin sona ereceğini, içe kapanmaların olacağını söyleyenler var. Çünkü küresel seslerin bu pandemiden etkilenen ülkelere desteği olmadı. Kendi kendine yetme çabaları mümkün değil. Bu sefer bölgeselleşmeler olacak. Ülkelerin artan ihtiyaçları ilişkileri olumlu etkileyecek. Sahadaki gerçeklere baktığımızda öyle değil. Terör örgütleri pandemiyi fırsat bilip saldırmaya başladı. Bu sorunların sorumlusu olan yöneticiler bu durumu fırsata çevirip agresifliğini arttırdı. Çatışmaların olduğu ülkelerde testler bile yapılamadı. Ülkelerin huzuru çok önemli. Türkiye olarak terörle mücadelenin yanında Suriye sorunun çözülmesi için de çok çalışıyoruz. Diğer taraftan Libya’da siyasi sorunlar için çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra da bu çabalarımıza devam edeceğiz. Keşke her şey bizim çabalarımıza bağlı olsa. İnşallah bu koronavirüsten herkes gerekli dersi alır” dedi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: