Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaTurizmBakan Ersoy, “Birçok otel hızla açılıyor”

Bakan Ersoy, “Birçok otel hızla açılıyor”

Türk-Alman Üniversitesi’ni ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm trafiğinin başlamasıyla birlikte marka oteller dahil bir çok otelin hızla açılmaya başladığını söyledi.

Türkiye’de güvenli turizm için başlatılan sertifikasyon programının Avrupa’nın en etkilisi olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Hem turizm sektör temsilcileri hemde bakanlık olarak uzun süreli bir çalışma sayesinde çok hızlı bir şekilde hayat geçirdik. İlk başta 132 kriter vardı ama şu anda 156 kriteri geçti, sürekli yeni kriterlerde ekleniyor. Çok yoğun ve detaylı bir şekilde bu kriterler uygulanıyor. Diğer programlardan farklı olarak denetimleri sadece bakanlığımız tarafından değil, özel yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılıyor. Bu kuruluşlarda Avrupa’nın bir çok ülkesinde yetkilendirilmiş ve konuşlanmış olma şartı aranıyor. Avrupa tarafından da kabul görmüş firmalar tarafından yapılıyor. Program çok etkili şekilde çalışmaya başladı. Bu uygulamayı Avrupa ülkeleri de gördü ve yavaş yavaş Avrupa’yla olan turizm trafiği ve hava trafiği açılmaya başladı” dedi.

HİJYEN ALGISI VE SEÇİCİLİK OLUŞTU

Sertifikasyon programına Covid-19 süreci bittikten sonra de devam edeceklerini anlatan Bakan Ersoy, “Biz bu sertifikasyon programını Covid-19 süreci bittikten sonra bitirmeyi düşünmüyoruz. Unun kriterlerini değiştirerek, Covid’le ilgili kriterleri çıkarıp, yeni kriterler ekleyerek bu sertifikasyon programına devam etmek istiyoruz. Artık hijyen algısı bütün dünyada ve toplumlarda oluştu. Bu seçicilikte bu hijyen algısıyla birlikte oluştu. Yani siz hijyen kurallarına ne kadar iyi riayet ediyorsanız, sisteminizi ne kadar iyi kurduysanız, talepte o yönde size doğru artmış olacak, yönlenmiş olacak. Bu nedenle sertifikasyon programını devam ettirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

OTELLER HIZLA AÇILMAYA BAŞLADI

Covid-19 süreciyle birlikte bazı işletmelerin kapanmış olmasının normal karşıladığını anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunları söyledi: “Ağustos ayında birçok işletme açılmaya başladı. Hatta hiç kafasında bu sene açmayı düşünmeyen oteller, marka otellerde hızlı bir şekilde açma kararı almaya başladı. Açık olan yatak kapasitesi hızla artmaya başladı. Çok olumsuz başlayan bir turizm sezonunu çok daha olumlu bir şekilde kapatacağız. En başında söylemiştim, bu sene otellerimizin yarısını açmayı başarılı bir hedef olarak görmüştüm. Bu son gelişmelerle birlikte Avrupa’yla trafik yavaş yavaş açılmaya başladığı için, o hedefe de ulaşacağımızı düşünüyorum. Turizm sektörünü, Covid-19 sürecinde en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz.”

Diğer haberler

İlgi çeken haberler