Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaKültürBisiklet sevdalısı ressam

Bisiklet sevdalısı ressam

Antalyalı bisiklet sevdalısı ressam Gülhis Topçu, atölyesini bisiklet resimleriyle donattı.

İkinci üniversitesi olan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu ressam Gülhis Topçu, dünya da ve ülkemizde salgın hale gelen koronavirüsten korunmak için kendisini izole ettiği atölyesinde sanatıyla baş başa kaldı. Topçu, birbirinden güzel ‘kadın figürlü’ eserler yanında çevreci ulaşım aracı olan bisiklet modellerini de tuvale yansıttı.
İKİ AYRI FAKÜLTE BİTİRDİ
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birçok şehirde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 26 yıl edebiyat öğretmenliği yapıp emekliliği hak eden Topçu, sanat aşkın yüzünde ikinci kez üniversite öğrencisi oldu ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdi.
ULAŞIMINI BİSİKLETLE SAĞLIYOR
Resim yolculuğuna çocukluk ve gençlik yıllarında desen ve resim çalışmaları yaparak başlayan ressam Gülhis Topçu, küçük yaşlarda bisiklete binmeye başladı, bisikletiyle doğa gezilerine katıldı.
“Her çocuğun, her gencin bisiklet hayali vardır. Kimi hayaline kavuşur, kimi kavuşamaz. Ben ise bisiklet hayline çocukluk ve gençlik yıllarında çabalarımla kavuşmuş şanslı bireylerden biriyim” diyen ressam Gülhis Topçu, ‘Güzel Sanatlar Fakültesi’ni Bitirme Çalışma Raporu’nda da ‘bisiklet imgesini’ işlemiş, yaptığı bisiklet resimleriyle de renklendirmişti.
BİSİKLETLİ SÜSLÜ KADINLAR
Ressam Gülhis Topçu, “Mezuniyet konusu olarak kendi memleketim olan Antalya ile ilgili modern yaşamı da anlatan bir konu bulmam istenmişti. Hocalarıma kadının özgürleşme çabalarının göstergesi olarak Antalya da her yıl gerçekleşen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ndan söz ederek eskizlerimi sundum. Jüri karşısında anlattıklarım ilgiyle dinlendi ve kabul edildi. Böylece bu çalışmanın da konusu olan bisiklet temalı resimlerin oluşum süreci başladı. Resimlerimi düşlerken bisikletin, hayatın her alanına girebildiğini göstermek istedim” dedi.
SERGİYE HAZIRLIK
Bisiklete olan sevdasını tuvallerine yansıttığı resimleriyle dillendiren ressam Gülhis Topçu, amacının doğa dostu ve çevreci ulaşım aracı olan bisikleti her yaş grubuna sevdirmek ve yaygınlaştırmak olduğuna da vurgu yaptı. Gülhis Topçu, “Farklı modellerde tuvallerime aktardığım bisiklet resimlerini yıl içerisinde açacağım sergide sanatseverlerin, bisiklet tutkunlarının beğenisine sunacağım” diye konuştu.

Akdeniz Pazar – Son dakika haberleri

Antalya, ressam, bisiklet, Gülhis Topçu, tuval, resim, Antalya haberleri, Antalya son dakika, üniversite, fakülte, 

Diğer haberler

İlgi çeken haberler