Boeing güvenliğe odaklanmak için prim yapısını yeniliyor

0

Boeing, özellikle ticari uçak bölümünde güvenlik ve kalite ölçütlerine öncelik vererek çalışanlarının prim yapısında önemli bir değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu hamle, 5 Ocak’ta Alaska Havayolları’na ait yeni bir uçak olan 737 MAX 9’un 16,000 feet yükseklikte uçuş sırasında kapı tapasının patlaması da dahil olmak üzere son dönemde yaşanan üretim sorunlarının hemen ardından geldi.

Havacılık ve uzay üreticisinin 100.000’den fazla çalışan, yönetici ve idareciden oluşan sendikasız işgücü bu yeni tazminat planından etkilenecek. Bir şirket notunda, Boeing’in en büyük birimi olan ticari birim için yıllık ikramiyelerin %60’ının artık güvenlik ve kalite performansına bağlı olacağı belirtildi. Daha önce, birimin mali performansı ikramiyenin %75’ini belirlerken, kalan %25’lik kısım kalite ve güvenliği de içeren operasyonel hedeflere dayanıyordu.

Prim ödemelerini belirlemek için belirlenen kriterler çeşitli faktörleri kapsayacak: çalışan güvenliği, montaj hattı işlerinin doğru sıralanması ve herhangi bir sorunu gidermek için gerekli yeniden çalışmanın kapsamı.

Savunma ve hizmet birimleri için ikramiye kompozisyonu büyük ölçüde finansal olmaya devam edecek ve %75’i finansal ölçütlere dayanacaktır. Ancak kalite ve güvenlik, ikramiyelerin operasyonel kısmının tek belirleyicileri olacak.

CEO Dave Calhoun da dahil olmak üzere şirketin üst düzey yönetici ve müdürlerinin ikramiyeleri, her üç birimdeki ortalama metriklere göre hesaplanacak.

Boeing, Ocak ayında Alaska Havayolları uçağında meydana gelen ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 737 modelinin üretimindeki her türlü artışı durdurmasına yol açan kazanın ardından incelemeye alındı. FAA, kalite güvence sorunlarıyla ilgili endişelerini dile getirerek bunları kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.