Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaEkonomiBoztaş: "Manavgat'ta 'felaket' yaşanıyor"

Boztaş: “Manavgat’ta ‘felaket’ yaşanıyor”

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş; Manavgat’ta geçtiğimiz yıl haziran ayında 101 bin 465 SGK’lı çalışanın olduğunu belirterek, “Bu yıl haziran ayında ise bu rakam 61 bin 405 SGK’lı çalışana düştü. Bunların 28 bin 500’ü kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor. Yani fiili çalışan sayısı 32 bin 905, işsiz sayısı ise 68 bin 570 kişidir” dedi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.  Toplantıda Haziran Ayı mizan, gelir ve gider bütçesi, durum analizi görüşülerek onaylandı. Toplantıda konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, pandemi sonrasında beklenen turizm hareketliliğinin olmadığını belirterek Manavgat –Side Turizm destinasyonu ve Antalya genelinin bu süreci ülkenin diğer bölgelerindeki işletmelere göre çok ağır bir şekilde geçirdiğini söyledi. Diğer turizm bölgelerinde iç turizme yönelik hareketliliğin olduğunu vurgulayan Başkan Boztaş, Manavgat –Side bölgesinde iç turizm yönelik hareketlilik olmaması nedeniyle bölgenin ciddi sıkıntı olduğunu ifade ederek “Bakanlar Kurulu Antalya gündemli toplanmalıdır” dedi.

ANTALYA SANKİ BİR AFET YAŞIYOR

Başkan Boztaş, “Antalya hakikaten bir afetten geçiyor. Sanki yağmur yağdı, bütün işletmelerimizin içerine sel aktı. Talebimiz Antalya gündemli, turizm gündemli Bakanlar Kurulu Toplantısı yapılması. Şimdi Antalya zamanı, Manavgat zamanı, Bakanlar Kurulunun mutlaka Antalya gündemli toplanarak içinde bulunduğumuz durumu ele alınması ve destek paketi açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

TURİZMDE % 90 DÜŞÜŞ VAR

Pandemi sonrasında beklenen turizm hareketliliğinin olmadığını vurgulayan Başkan Boztaş, geçtiğimiz yılın rakamlarına göre bu yıl turist sayısında % 90 civarında bir düşüş yaşandığını söyledi.  Antalya Hava limanında dış hatlardaki günlük turist girişlerine de değinen Başkan Boztaş, ortama son bir haftada 10 bin civarında yabancı turistin giriş yaptığının altını çizdi.  Başkan Boztaş,  geçen yılın aynı günlerdeki rakamlarına bakıldığında 90 bin civarında günlük turistin giriş yaptığını belirtti.

SADECE 33 BİN TURİST VAR

Boztaş, “Şu anda Manavgat’ta 33 bin turist tatil yapıyor. Son günlerde açılan tesislerle birlikte 40 civarında 5 yıldızlı otel açık.  Bölge olarak ciddi bir felaket yaşıyoruz. Bölgemizde bulunan tüm turizm çarşıları kapalı durumdadır” diye konuştu.

SGK’LI ÇALIŞAN SAYISINDAKİ DÜŞÜŞ

Manavgat’ta geçtiğimi yıl haziran ayında 101 bin 465 SGK’lı çalışanın olduğunu kaydeden Başkan Boztaş, pandemi döneminde bu yıl haziran ayında ise bu rakamların 61 bin 405 SGK çalışana düştüğünün bunun ise 28 bin 500’ünün kısa çalışma ödeneğinden faydalandığını söyledi. Başkan Boztaş, “SGK Haziran ayı beyannamelerine Manavgat 61 bin 405 SGK’lı çalışıyor. Bunun 28 bin 500’ü kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor.  61 bin 405’den 28 bin 500’ü düştüğümüz zaman 32 bin 905 kişi çalışıyor. Geçen yıl Haziran ayında ise SGK’lı çalışan sayısı 101 bin 465 kişidir. Yani 68 bin 570 kişi işsiz”.

MATSO OLARAK RAPOR HAZIRLADIK

“SGK’nin verileri, hava alanı girişleri, gelen turist sayısı, turist harcamaları gibi rakamların yanı sıra normalleşme dönemindeki son durumlarını tespit etmek amacıyla 17 meslek grubundaki 7 bin üye ile telefonla görüşülerek sorunları ve talepleri aldık. Üyelerimizden gelen sorun ve talepler doğrultusunda rapor hazırladık.  Turizm bölgelerinde bulunan çarşılardaki kapalı işyeri de fotoğraflanarak rapora eklendi. 10 sayfadan oluşan rapor, ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  gönderdik. Bayram sonrasında raporumuzu tüm bakanlara ve Antalya Milletvekillerine göndereceğiz” dedi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: