Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana SayfaAntalyaBüyükşehir, YEEP'i hayata geçiriyor

Büyükşehir, YEEP’i hayata geçiriyor

 

ANTALYA,(DHA) – ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, kamusal alanda tüm bireylerin hizmetlere eşit erişimini hedefleyen Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı (YEEP) hayata geçiriyor. İlk etapta YEEP projesi kapsamında komisyon oluşturulurken, Kasım ayında bir çalıştay gerçekleştirilecek. YEEP projesi daha sonra Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayına sunulacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, göreve gelir gelmez kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda büyük bir duyarlılık göstererek Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu işbirliği ile hayata geçirilen ‘Acil Yardım Hattı İşbirliği’ protokolü imzalamıştı. Kamusal alanda tüm bireylerin hizmetlere eşit erişimi hedefleyen Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı da hayata geçiriyor. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları ve Daire Başkanlarıyla bir araya gelerek, projenin detaylarını paylaştı.

KADIN DOSTU KENT ANTALYA

Genel Sekreter Cansel Tuncer, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda şiddete maruz kalan kadınlara gerekli hukuki, psikolojik ve sosyal yardım yapmanın belediyenin birincil görevlere arasında yer aldığını aktardı. Genel Sekreter Tuncer, “Kadın dostu bir kent olarak, kadına verdiğimiz değer itibarıyla kadınların sosyal hayatta daha fazla yer alması, ekonomik olarak güçlendirilmesi, istihdam olanaklarının yaratılması konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak son derece hassasız. Bizler kadın yöneticileri fazla olan belediyeler arasında önde geliyoruz. Bu da bizim için bir övünç kaynağıdır. Bütün birimlerimiz işbirliği halinde olursak kadınımızı bilinçlendirmek, bilgilendirmek, yönlendirmek ve sosyal hayata kazandırmak bizlerin elindedir” dedi.

KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULUYOR

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurulması yönünde çalışma başlatıldığını söyleyen Genel Sekreter Tuncer, “Yeni müdürlüğümüzün kurulmasıyla birlikte tüm birimlerimiz koordineli bir çalışma gerçekleştirecek. Kasım ayında YEEP projesi kapsamında bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Çalıştaya bu protokolü imzalayan 50 belediye, ilgili sivil toplum kuruluşları ve dernekler katılacak. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda alınacak önlemleri hep birlikte işbirliği halinde tüm Türkiye’de yerelden başlatmak adına bir çalışma içinde olacağız” diye konuştu.

YEEP PROJESİ’NİN DETAYLARI ANLATILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Güven Ulutekin ise toplantıya katılan daire başkanlarına YEEP projesi hakkında bilgi verdi. İlk olarak YEEP komisyonunu kurduklarını anlatan Ulutekin, “Bu komisyon ile birlikte tüm birimlerimizin aktif katılımı ile birlikte bir çalışma gerçekleştirilecek. YEEP sadece kadın bazlı değil, burada kadın, erkek, çocuk, genç göçmen, tüm kentte yaşayan insanların belediye hizmetlerinden eşit faydalanmasını sağlayan bir hizmet olacak” şeklinde konuştu. Daha sonra ise Yerel Eşitlik Eylem Planı komisyonunda yer alan sosyolog Ilgın Yücel Kandemir ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı personeli Esra Yakın bir sunum yaparak YEEP projesinin önemi ve gerekliliğine dikkat çekti.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: