Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaEkonomiCan sıkıntısından balkonda sebze dönemi başladı

Can sıkıntısından balkonda sebze dönemi başladı

KORONAVİRÜS (Covid-19) salgını nedeniyle getirilen sokağa çıkma yasağı ve diğer tedbirler nedeniyle vatandaşlar evlerinin balkonlarına ve bahçelerine sebze dikmek istemesi fidecilere yoğunluk yaşanmasına neden oluyor. Antalya’nın Manavgat ilçesinde 30 yıldır fidecilik yapan İsmet Atçı (57), “Ben ömrümde böyle bir şey görmedim ve yaşamadım. İnsanlara ‘bedava veriyoruz’ deseydik bu şekilde olmazdı. Toptancılar günde 2 defa ürün getiriyor, yetişmiyor ” dedi.

Geçen yıl aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkarak bütün dünyaya yayılan Covid-19 salgını kapsamında, Türkiye’de 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için süresiz ve hafta sonları 31 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatıldı. Yasak kapsamında evlerinden çıkamayan insanlar vakit geçirmek amacıyla evlerin bahçelerine ve balkonlarda sebze yetiştirmek amacıyla fide satıcıları büyük rağbet görüyor.

TOPRAĞIN VE TARIMIN KIYMETİNİ ANLADIK

Antalya’nın Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, insanların işyerinin kapalı olması nedeniyle boşluğa düştüklerini ve vakti geçirmek için bir şeyler aradıklarını söyleyerek, “Bunun en kolay yolu, topraktır, tarımdır. Kapalı olduğu için otele gidemeyen, işyerine gidemeyen vatandaşlar, evlerinde, bahçelerinde balkonlarda sebze yetiştirmeye başladı. Aslında Covid-19’la birlikte biz toprağın ve tarımın kıymetini bir kez daha anladık” dedi.

SANKİ BEDAVA DAĞITILIYOR

Manavgat’ta 30 yıldır fide satıcılığı ve zirai ilaç işi yapan İsmet Atçı, son 1 ayda olan yoğunluğu hiçbir zaman yaşamadığını söyledi. Toptancıların günde 2 defa ürün getirmesine rağmen, insanlara fide yetiştiremediklerini anlatan İsmet Atçı, “Sokağa çıkma yasaklarının başlamasıyla birlikte işlerimiz arttı. Arttı dediğim, 28 yıldır bu dükkandayım. İlk defa bu sene sanki bedava dağıtılıyor gibi bir durum var. Herkes geliyor, ‘abi ne yapalım, canımız sıkılıyor. Otelde işler yok. Bir saksıya ekeceğim.  Az önce biri geldi, ‘Yan tarafta komşunun arsası var. Arsaya bahçe yaptım. İnşaat yapacak olura ona veririm’ dedi. Yani, yan taraftaki arsaya yapıyor. Evin üstüne balkona saksıya yapıyor. Bu işin ekonomik beklentisi yok, uğraşmak istiyor. Vatandaş vakit geçirmek istiyor” dedi.

ÖMRÜMDE BÖYLE BİRŞEY GÖRMEDİM

Yoğunluk nedeniyle zaman zaman sosyal mesafeyi koruyamamak yönünde tedirginlik yaşadıklarını belirten İsmet Atçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buraya gelen vatandaşların bir çoğu bitkileri de bilmiyor. Geliyor, soğanı soruyor ama bilmiyor. Biber diyorsun biberi bilmiyor. Patlıcan zannediyor. Ekecek ama ne ekeceğini, nasıl ekeceğini, dikeceğini bilmiyor. Biberi bilmiyor, biber ekecek oluyor, soğanı bilmiyor soğan ekecek oluyor. Aslında vatandaş boşta kalmış, uğraşacak bir iş arıyor. Sokağa çıkma yasağının bitişiyle, başlangıç sürelerini arasında çok yoğun talep oldu. Ben ömrümde böyle bir şey görmedim ve yaşamadım. İnsanlara ‘bedava veriyoruz’ deseydik böyle olmazdı. Toptancılar günde 2 defa ürün getiriyor, yetişmiyor”

Manavgat’ta 5 yıldızlı bir otelin mutfak bölümünde çalıştığını söyleyen Alpaslan Yıldız, yaşadığı apartmanın bahçesine dikmek için biber, domates, patlıcan gibi bir çok fide aldığını söyledi. Esnaflık yapan Mehmet Erdem’de salgın nedeniyle işyerinin kapalı olduğunu bu nedenle evinin bahçesine sebze fideleri dikeceğini anlattı. Adını vermek istemeyen bir vatandaşta, marul fidanı aldığını, balkonda saksılara oğluyla birlikte dikeceklerini belirtti.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler