Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana SayfaSağlıkKoronavirüsÇin’de yeni bir virüs tespit edildi

Çin’de yeni bir virüs tespit edildi

Çin’de ortaya çıkan domuz gribinin yeni türü olan virüs bir kez daha paniğe neden oldu. Dünyanın koronavirüsle mücadelesinin devam ettiği günlerde Çin’den gelen haber sonrası bilim insanları araştırmalarını yoğunlaştırdı.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve çalışmalar sonrasında aşısı bulunan domuz gribi bu kez yeni bir türü ile Çin’de tespit edildi. H1N1 olarak bilinen domuz gribinin yeni türü olan virüsle ilgili çalışmalar sürerken Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

ÇİN’DEKİ YENİ VİRÜS NEDİR?

Çin’de tespit edilen ve domuz gribinin yeni bir türü olan virüs G4 EA H1N1 olarak kayıtlara geçti. İlk olarak domuz endüstrisinde çalışan insanlarda tespit edildi. Hem domuzlarda hem insanlarda ölümcül etkiler doğurabilen virüsün “pandemik potansiyele” sahip olduğu belirtildi. Şimdilik sadece hayvandan insana geçiş doğrulandığı için “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pandemi Faz Tanımları” nın ikinci aşamasında yerini aldı.

DOMUZLARDAN İNSANLARA BULAŞTI

G4 EA H1N1 adı verilen gribin, domuzlardan insanlara geçtiğinin tespit edildiği iddia edilmiş ve virüsün henüz insandan insana geçişiyle ilgili bir veri olmadığı, dünya geneline yayılabilecek olası bir salgın riski taşıdığı öne sürülmüştü. Prof. Dr. Kin-Chow Chang, yeni gribin domuz çiftliklerinde görüldüğünü ve buradaki insanlara bulaştığını söyleyerek, halihazırda büyük bir tehlike bulunmadığını belirtmişti. Mevcut aşıların yeni gribe karşı korumadığını söyleyen Chang, ihtiyaç duyulursa buna göre adapte edilebileceğini ifade etmişti. Açıklamalarının devamında Chang, “Şu anda tüm dünyanın dikkati corona virüsü üzerinde. Ancak olası yeni virüslere karşı tetikte olmalıyız” uyarısında bulunmuştu.

BAKAN KOCA’DAN İLK AÇIKLAMA

Bilim Kurulu toplantısının ardından corona virüsü salgınıyla ilgili güncel verileri açıklayan Bakan Koca, Çin’de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Çin’de domuz gribi soyundan olduğu bilinen, insana bulaşma potansiyeli olduğu söylenen bir virüsten bahsediliyor. Bu virüsün insandan insana geçtiği yönünde bir bilgi var. Ama mutasyonla insandan insana geçme potansiyeli olduğu biliniyor.

Çin ile Bilim Kurulumuz bilgi alışverişinde bulunuyor. Farklı bir durum sözkonusu olursa bunu açıklamış oluruz. Domuz gribi olarak adlandırılan, insana bulaştığı ortaya konan ama insandan insana bulaştığı daha bilinmeyen bir virüsten bahsediyoruz ve yakından takip ediyoruz”

PROF. DR. ATEŞ KARA’DAN PAYLAŞIM

Prof. Dr. Ateş Kara Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Çin’de pandemi yapma riski olan yeni bir grip virüsünün “G4 H1N1”, domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiği bildirildi. Bugün için hayvanlarla yakın teması olan insanlara geçebildiği ancak insandan insana bulaşı olmadığı da açıklandı.  Lütfen; mesafe, maske, el yıkama.” ifadelerini kullandı.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: