Pazar, Haziran 26, 2022
Ana SayfaAntalyaÇocuk Mızıka Orkestrası'ndan ilk konser

Çocuk Mızıka Orkestrası’ndan ilk konser

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA Deniz Gençlik Spor Kulübü bünyesinde Türkiye’nin ilk ‘Çocuk Mızıka Orkestrası’ kuruldu. Orkestra ilk konserinde alkış yağmuruna tutuldu.

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleşen konserde müzik öğretmeni Ramazan Duran’ın mızıka eğitimi verdiği 7 ve 8 yaşlarındaki 18 çocuk sahne aldı. Konsere anne-baların, çocukların ilgisi yoğun oldu.

Çocuklar müzik öğretmeni Ramazan Duran’ın piyanosu eşliğinde zihinlerde yer etmiş ‘Sen Gittin Gideli’, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Gesi Bağları’, ‘Ankara Türküsü’ gibi 12 şarkıyı ve türküyü mızıkalarıyla seslendirdi.

KENDİ BESTESİNİ SESLENDİRİLDİ

Ayrıca 7 yaşındaki Rose Avcı, dünyaca ünlü besteci ve piyanist Ludwig Van Beethoven’in ‘İnsanlık ve Dostluk’ adlı eserini, ayrıca kendi bestesi olan ‘Yavru Kedi’ adlı şarkıyı öğretmeni Ramazan Duran’ın mızıkası eşliğinde seslendirdi. Yetenekleriyle izleyenleri hayran bırakan, “Aferin çocuklar” dedirtip parmak ısırtan anne ve babalarını gururlandıran çocuklar alkış yağmuru altında sahneden ayrıldı.

‘ÖĞRENCİLERİMLE GURU DUYDUM’

Antalya’ya ‘Çocuk Mızıka Orkestrası’nı kazandıran müzik öğretmeni Ramazan Duran, mızıkanın öğrenmesi en zor müzik aletlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Duran, “Azimli çocuklarımız çok küçük yaşlarda olmalarına rağmen mızıka çalma tekniklerini çok kısa bir zaman içinde kavradı. Konserimizde de hiçbiri heyecan ve hata yapmadan mızıkalarını çalabildiler, şarkılara eşlik edebildiler. Öğrencilerimle gurur duydum” dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Diğer haberler

İlgi çeken haberler