Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaSağlıkKoronavirüsDüğüne giden 35 kişi aynı makyaj malzemesini kullandı

Düğüne giden 35 kişi aynı makyaj malzemesini kullandı

Koronavirüs uyarılarını dinlemeyip, düğüne giden 35 kişiye aynı makyaj malzemesini kullanınca hep birlikte hastalık bulaştı. Uzmanlar vatandaşları kişisel eşyalar konusunda uyardı

Uzmanlar, aylardır TVlerde gazetelerde sosyal medyada koronavirüsün tehlikelerini, onlardan korunma yöntemlerini anlatıyor. Vatandaşlara maske mesafe ve hijyen konularında uyarıda bulunuyor. Sosyal mesafenin korunamayacağı etkinliklere katılmamaları yönünde çağrı yapıyor. Bütün bunlara rağmen bir düğüne giden 35 kişi, aynı makyaj malzemelerini kullanmaktan da çekinmeyince hepsine yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığı bulaştı.

Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi’nde, 24 Temmuz’da il dışından düğüne gelen bir kadına ait makyaj malzemesinin ailesi ve arkadaşları tarafından ortak bir şekilde kullanılması sonucu, 35 kişiye koronavirüs bulaştı.

KİŞİSEL EŞYALARINIZI PAYLAŞMAYIN

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt da, vatandaşlara kişisel eşyaların ortak kullanılmaması uyarısında bulundu. Enginyurt, ”Bir vatandaşımız makyaj malzemesini ailesi ve çevresiyle paylaşması sonucu ailesine ve çevresine ortak kullanılan makyaj malzemesi sonucu koronavirüs bulaştı. Koronavirüs, çok ciddi solunum yetmezliğine neden olan bir hastalık. Şu anda tüm dünya bununla bir savaş içerisinde. Bu savaşta başarılı olabilmemiz için vatandaşlara çok ciddi görevler düşmektedir. Genel olarak zaten kişisel eşyalarımızı kimseyle paylaşmamamız gerekiyor. Makyaj malzemeleri kişisel malzemelerdir. Katiyetten kimseyle paylaşılmamalıdır. Bu başka hastalıkları da bulaştırabilir. Korona gibi bulaşılıcılığı yüksek bir virüs makyaj malzemesiyle tabii ki bulaşıyor. Ailedeki birçok insanı koronavirüs yapabiliyor” dedi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: