Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana SayfaAsayişErdal Kuran: Babamı öldürdüğümü bilmiyordum

Erdal Kuran: Babamı öldürdüğümü bilmiyordum

Antalya’nın Manavgat ilçesinde şizofreni hastası olmasına rağmen ilaçlarını almadığı için bunalıma girerek geçen 17 Mart’ta evde bıçakla babası İsmail Kuran’ı öldürüp, annesi Emine Kuran’ı yaralayan Erdal Kuran (46) mahkemede “Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum. Ben babamın öldüğünü Adana’da tedavi görürken telefonda gösterdiler öyle öğrendim” dedi. Anne Emine Kuran ise, ağlayarak, “Bu benim evladım ama şikayetçiyim. Bu orada kalsın, orada bakarım ona ama evde bakamam. Önce Allah’a sonra devlete emanet ediyorum” dedi.

Manavgat’ın Örnek Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan Erdal Kuran, geçen 17 Mart’ta saat 09.00 sıralarında babası İsmail Kuran’ı bıçaklayarak öldürdü. Annesi Emine Kuran’ı da yaralayan Erdal Kuran, elindeki bıçakla sokağa çıktı. Üzerinde kanlı tişört ve eşofman bulunan Kuran, “Babamı öldürdüm, annemi yaraladım” diye bağırmaya başladı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralı Emine Kuran sağlık ekipleri tarafından evden alınarak hastaneye götürülürken, elindeki bıçakla uzun süre polis ekiplerine direnen Erdal Kuran, çevredekilere saldırma ihtimaline karşı Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan izinle sol bacağından vurularak etkisiz hale getirildi. İlk müdahalesi sağlık ekipleri tarafından yapılan Kuran, devlet hastanesine götürüldü. İsmail Kuran, tedavisinden sonra Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’nde işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildiği sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı. İsmail Kuran’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için bir süre Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde yatarak tedavi gördü.

ŞİZOFRENİ RAPORU VERİLDİ

Erdal Kuran hakkında Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından babası İsmail Kuran’a karşı ‘üstsoydan birine karşı kasten öldürme’, annesi Emine Kuran’a karşı ‘üstsoydan birini kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan iddianame hazırlandı. İddianamede, sanık Erdal Kuran hakkında Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden ‘şizofren’ hastası olduğunu yönünde rapor verildiği belirtildi.

BEN ÇALIŞMIYORUM, ANNEM BABAM BAKIYOR

İddianamenin kabul edilmesinin ardından Erdal Kuran’ın yargılamasına Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.  Duruşmaya sanık Erdal Kuran tutuklu bulunduğu Alanya Cezaevi’nden ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, sanığın annesi ve kardeşleri  ile sanık avukatı salonda hazır bulundu. Kimlik tespiti sırasında sanık Erdal Kuran, ‘gelirin ne kadar?’ sorusuna, “Benim hiçbir gelirim yok, ben çalışmıyorum. Bana annem babam bakıyor” diye cevap verdi.

BABAMI YAŞIYOR SANIYORDUM, ÖLDÜĞÜNÜ ADANA’DA ÖĞRENDİM

Sanık Erdal Kuran mahkemede verdiği ifade de, olayı hiç hatırlamadığını savunarak, “Ben şizofren hastasıyım. Babamın öldüğünü Adana’da tedavi sırasında bana telefondan gösterdikleri zaman öğrendim. O zaman kadar yaşıyor sanıyordum” diye konuştu. Mahkeme başkanının olayın nasıl olduğunu sorması üzerine Erdal Kuran, “Ben 3’nci katta kalıyordum. Babam geldi, ona ‘Bana sen bakıyorsun, beni evlendir’ deyince bana ‘Sen delisin’ dedi. Orada film koptu, bana sopayla saldırdı. Gidip mutfaktan bıçağı aldım, sonrasını hatırlamıyorum” dedi. Mahkeme başkanının ‘annene neden saldırdın?’ diye sorduğu Erdal Kuran, “Anneme saldırdığımı hatırlamıyorum, ne diyebilirim ki? Ben 1987’den beri ilaç kullanıyorum. Birçok kere intihar girişiminde bulundum” diye cevap verdi.

BABASINI ÖLDÜRDÜ, BANA SALDIRDI HER YERİMİ KESTİ

Anne Emine Kuran’da duruşmada ağlayarak gözyaşlarıyla verdiği ifadesinde oğlundan şikayetçi olduğunu belirterek, “O gün eşim, oğlum ve ben, üçümüz evdeydik. Sesler geldi, ben gördüğümde babasının boğazını sıkıyordu. Onu yatırdı, öldürdü. Bu sırada ben bir merdivene gidip bağırıyordum, bir yanlarına gidiyordum. Babasını öldürdükten sonra bana da saldırdı, her yerimi kesti” dedi. Anne Emine Kuran gözyaşlarıyla verdiği ifadesini şöyle sürdürdü:

“Bu benim evladım. Benim belimde platin var. O orada kalsın, orada olursa bakarım. Ama eve gelirse bakamam. Oğlumu önce Allaha sonra devlete emanet ediyorum.”

ABLASI; ‘BABAM ÖLMÜŞTÜ, ANNEM YARALIYDI, MERDİVENDEYDİ’

Erdal Kuran’ın ablası Emel Kuran’da ağlayarak kardeşinden şikayetçi olduğunu belirtip, “Ben gittiğimde babam ölmüştü. Annem yaralıydı, merdivendeydi. Ben kardeşimi önce Allah’a sonra size emanet ediyorum” dedi.

Duruşmanın sonunda mahkeme heyeti, sanık Erdal Kuran hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’ncü İhtisas Dairesi’nin kararının beklenmesine, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı ileri tarihe erteledi.

“BENİM HER YANIM SAKAT, ONA NASIL BAKACAĞIM”

Duruşmanın ardından çocuklarının kolunda güçlükle topallayarak yürüyerek adliye binasından çıkmasının ardından gazetecilere açıklama yapan anne Emine Kuran, oğlunun kendilerine sürekli eziyet ettiğini anlatarak, serbest kaldığında ona tek başına bakma imkanı olmadığını anlattı. Oğlunun hastanede kalması gerektiğini kendisinin ona bakacak gücünün olmadığını söyleyen Kuran, “Her yanım sakat benim, nasıl bakacağım ben. Evveli Allah’a emanet ediyorum. Sonra da devletimize. Biz her şeyiyle ilgileneceğiz. Ama onu alamayız” dedi. Emine Kuran, oğlunun daha öncede intihar girişimi dahil bir olay yaptığını ve bunları yaşadıklarını söyledi.

twitter beğeni

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: