Evergrande tasfiye danışmanlığı için hukuk firmalarıyla anlaştı

0

Bir zamanlar dünyanın en borçlu müteahhidi olarak bilinen China Evergrande Group, devam etmekte olan tasfiye sürecine yardımcı olmak üzere üç hukuk firmasından hizmet aldı. Küresel bir firma olan Clifford Chance ve Hong Kong merkezli Tanner De Witt ve Karas So hukuk firmaları, şirketin yaklaşık altı hafta önce başlayan karmaşık tasfiye sürecinde hukuki danışmanlık sağlamakla görevlendirildi.

Bu firmaların atanması, Alvarez and Marsal (A&M) Genel Müdürleri Tiffany Wong ve Eddie Middleton’ın 29 Ocak 2024 tarihinde bir Hong Kong yargıcı tarafından tasfiye memuru olarak seçilmesinin ardından gerçekleşti. Bu karar, offshore tahvil sahipleriyle 18 ayı aşkın süredir devam eden görüşmelerin ve çeşitli mahkeme duruşmalarının doruk noktasını oluşturdu.

Merkezi Guangzhou’da bulunan Evergrande’nin hem Çin içinde hem de uluslararası alanda 300 milyar dolardan fazla borcu bulunuyordu. Ancak şirket, offshore borcunu ödememesinin üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen uygulanabilir bir yeniden yapılandırma planı sunamayınca tasfiye ile karşı karşıya kaldı.

Tasfiye sürecine dahil olan avukatlar, Evergrande’nin yönetiminin ve dış danışmanlarının temerrüde katkıda bulunmuş olabilecek potansiyel suistimal ve ihmallerini araştıracak. Soruşturmanın kapsamının, şirketin operasyonlarının ve mali ilişkilerinin çeşitli yönlerini kapsayacak şekilde geniş olması bekleniyor.

Evergrande’nin tasfiyesinin süresi belirsizdir ve bazı offshore yatırımcılar bunun on yıldan fazla sürebileceğini tahmin etmektedir. Sürecin Çin’de gelecekte yaşanacak büyük ölçekli şirket tasfiyeleri için bir emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Tasfiyenin hızını etkileyen kritik bir faktör de Çin anakarasındaki mahkemelerin Hong Kong kararını tanıyıp tanımayacağı. Kararın tanınması halinde, alacaklıların Evergrande’nin Çin’deki rehinli olmayan varlıklarını talep etmelerine izin verilecek ve bu da birkaç yıl sürebilecek bir prosedür olacak.

Şu an itibariyle Karas So, Alvarez and Marsal, Clifford Chance, Tanner De Witt ve Evergrande’den temsilciler tasfiye sürecine ilişkin herhangi bir yorumda bulunmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.