Felçli kadının koyun ağılında yaşam mücadelesi

150

Antalya’nın Manavgat ilçesinde geçen temmuz ayından beri felçli olarak yatağa bağımlı ve yüzde 95 engelli raporu verilen Fatma Kırteke (56) uzanacak yardım eli bekliyor. Fatma Kırteke, çobanlık yapan kardeşi Nurettin Kırteke’nin yanında koyun ağılından bozma, etrafı naylonlarla kapatılmış bir barakada yaşama tutunmaya çalışıyor

Manavgat’da yaşayan Fatma Kırteke, 13 yıl önce eşinden ayrıldıktan sonra kimsesi olmadığı için o zaman yeni doğmuş kızıyla Çolaklı Mahallesi’ndeki erkek kardeşi Nurettin Kırteke’nin yanına sığındı. Fatma Kırtekei kızıyla birlikte çobanlık yapan kardeşinin yanında koyun ağılından bozma naylonlarla kapatılan, tuvaleti ve banyosu olmayan, hijyen şartlarının bulunmadığı bir barakada yaşamını sürdürmeye çalıştı. Yaşadığı problemlerin ardından önce psikolojik sorunlar yaşayan Fatma Kırteke ardından önce şeker hastası oldu, böbrekleri iflas etti ve astım rahatsızlığı geçirdi. Bu rahatsızlıkların tedavisi için kullandığı ilaçların da etkisiyle geçen yıl felç olan Fatma Kırteke, kardeşi tarafından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.  Yaklaşık 20 günlük tedavinin ardından ayağa kalkan Fatma Kırteke’nin rahatsızlığı bu sene haziran ayında yeniden nüksetti. Koronavirüs salgını nedeniyle hasta nakil aracı ve ambülans bulunamadığı için Antalya’ya gidemeyen Fatma Kırteke, kardeşi Nurettin Kırteke tarafından Manavgat Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yaklaşık 2 ay süren tedavinin ardından, Manavgat Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olması ve artan koronavirüs vakaları nedeniyle risk grubunda değerlendirilen Fatma Kırteke taburcu edilerek, kardeşiyle birlikte kaldığı eve gönderildi.

Çoban ağılından bozma barakada yaklaşık 8 aydır yatalak vaziyette, 15 yaşındaki kızı, erkek kardeşi ve onun eşi ve çocukları tarafından bakılan Fatma Kırteke hayırseverlerden ve ilgili kurumlardan yardım bekliyor. Geçirdiği felç nedeniyle güçlükle konuşan Fatma Kırteke, rahatsızlığının kullandığı ilaçlardan kaynaklandığını, Temmuz ayından beri yatalak halde olduğunu ve yardım beklediğini söyledi.

Ablası Fatma Kırteke’nin, astım, şeker ve böbrek rahatsızlığı olduğunu ayrıca psikolojik sorunlar yaşadığını söyleyen kardeşi Nurettin Kırteke, “Ablam kullandığı ilaçlar nedeniyle bu duruma geldi. Geçen sene ilk rahatsızlık ortaya çıktığında Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürdüm. Orada 20 gün tedavi oldu ve ayağa kalktı. Bu sene haziran ayında yeniden rahatsızlanınca ambülans bulamadım bu nedenle Antalya’ya götüremedim. Manavgat Devlet Hastanesi’ne götürdüm, 2 ay kadar hastanede kaldı” dedi. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 ayın sonunda ablasının tedavisine evden devam edilmesine kara verildiğini söyleyen Nurettin Kırteke, “Ablamın aslında fizik tedavi ünitesinde tedaviye ihtiyacı var ama maalesef devlet hastanesinde koronavirüs nedeniyle kapalı. Özel hastanelere başvurdum bana ‘biz yeşilkartlı hastayla neden uğraşalım’ dediler. Bakmadılar. Ablam bir  süre fizik tedavi görse ayağa kalkıp kendi ihtiyaçlarını görebilecek” dedi.

Ablası için devletin kendilerine 1650 lira bakım parası verdiğini, bezlerini verdiğini söyleyen Nurettn Kırteke, “Ablam çenesini güçlükle oynattığı için katı yiyecekler yiyemiyor. Ona mama veriyoruz. Mama alamadığımız zamanlar çorba veriyoruz. Katı yiyecek olursa da ağzımızda yumuşatıp öyle veriyoruz” diye konuştu. Kendisinin 27 yıldır koyun çobanlığı yaptığını belirten Nurettin Kırteke, arazinin kendisinin olmadığını kiralık olduğunu söyledi.