Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaGündemFotoğraf Antalya Gündoğmuş’ta çekildi, NASA’ya da gönderildi

Fotoğraf Antalya Gündoğmuş’ta çekildi, NASA’ya da gönderildi

Side Fotoğraf Kulübü Başkanı Abdurrahman Altıntaş, Gündoğmuş ilçesine bağlı Güneyyaka Köyü’nde yıldız fotoğrafı çekmek için makinesini ayarlarken, huni biçiminde ilginç bir objenin de fotoğrafını çekti. Kendisinin aslında astro fotoğraflar çekmediğini belgesel tarzı fotoğraflar çektiğini söyleyen Altıntaş, “Ben yıldız fotoğrafı bile çekmeyi düşünmezken böyle bir şeyi yakalayabileceğim hiç aklıma gelmezdi”dedi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 5 yıldızlı bir otelin satış ve pazarlama direktörü olan Abdurrahman Altıntaş, geçen 6 Şubat Cumartesi günü memleketi olan Gündoğmuş ilçesinin Güneyyaka köyüne gitti. Köyde gece geç saatlerde gökyüzünün çok berrak olması nedeniyle, yıldız fotoğrafları çekmek için hem makinesini denemek hemde daha sonraki çekimler için makinesinin ayarlarını yapan Abdurrahman Altıntaş, gece yarısına yakın bir zamanda çeşitli açılardan deneme amaçlı bazı çekimler yaptı.

GARİP BİR NESNE

Çektiği görüntüleri bilgisayarına yükleyen Altıntaş, fotoğraflardan bir tanesinde huni biçiminde ilginç bir obje olduğunu fark etti. Kendisi belgesel fotoğrafları çektiği için gökyüzü fotoğrafçılığı konusunda tecrübesiz olan Altıntaş, fotoğrafı hem Side Fotoğraf Kulübü üyelerine hemde astro fotoğrafçılık konusunda çalışan arkadaşlarına gönderdi. Arkadaşları fotoğraflarda ışık patlaması veya başka bir şey olmadığını belirterek, garip nesnenin ne olduğuna karar veremedi. Abdurrahman Altıntaş fotoğrafı geçtiğimiz günlerde mail yoluyla hem yeni kurulan Türk Uzay Ajansı’na hemde NASA’ya gönderdi.

MAKİNEYİ DENEMEK İSTEDİ

Çektiği fotoğrafı, ‘başıma gelen en garip olay’ diye nitelendiren Abdurrahman Altıntaş, 6 Şubat gecesi köyde eniştesiyle birlikte otururken, hem fotoğrafçılıktan konuştuklarını gökyüzünün de açık olması sebebiyle makinesiyle deneme amacıyla birkaç yıldız fotoğrafı çekmek istediğini söyledi.

TESADÜF ESERİ GÖRDÜ

Fotoğrafın orijinal halinin RAW formatında olduğunu anlatan Altıntaş, “RAW formatında bir fotoğrafın üzerinde yapılan manüplasyonu tespit etmek çok kolaydır. Ben ilk çektikten sonra fotoğraflara bakarken tesadüf eseri bu görüntüyü fark ettim. Bir flame yada ışık patlaması olsaydı daha farklı olurdu ki fotoğrafın üzerinde başka yerlerde onlar var” dedi.

BELGESEL NİTELİKLİ ARŞİV FOTOĞRAFLARI ÇEKECEKTİ

Kendisinin aslen Gündoğmuş ilçesinin Güneyyaka mahallesinden olduğunu ve orada belgesel nitelikli ve arşiv oluşturmak amacıyla yaşlı insanların fotoğraflarını çekmek istediği anlatan Abdurrahman Altıntaş, “Eniştemle oturuyorduk, yıldızlardan bahsederken bir astro fotoğraf denemesi yapmak istedim. Astro fotoğrafçılıkta belirli ölçüler var, belirli matematik hesapları var. Onun dışına çıkarsanız yıldız izlerini kaydetmeye başlarsınız. Ben makinenin sınırlarını zorlarken birkaç kare fotoğraf çektim. Daha sonra yaptığım ayarları kaydetmek ve hatalarımı tespit etmek için yapmış olduğum denemeleri bilgisayara attım. Bilgisayarda fotoğrafları kontrol ederken, enteresan bir olayla karşılaştım. Gökyüzünde tarif edemediğim, doğaüstü varlık, UFO tarzı bir varlık olduğunu düşündüğüm bir nesneyi çektiğimi gördüm” dedi.

UZMANLARA DA GÖNDERDİ

Çektiği fotoğrafı ‘acaba yanılıyor muyum’ diyerek birkaç kişiye gösterdiğini belirten Altıntaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fotoğrafı astro fotoğrafçılıkla ilgilenen birkaç arkadaşıma da gönderdim. Bu ilk defa başıma geldiği için bir mercek patlaması veya flame olabilir mi diye. Fotoğrafa Side Fotoğraf Kulübü üyelerimizle de baktığımızda hepimizin ortak fikri, bunun bir flame olmadığı, garip bir nesne olduğu belki bin yılda, milyon yılda bir gerçekleşen gökyüzü olayı bile aklımıza geldi. Ama gökyüzü olayı olsaydı bundan daha fazla olması lazım diye düşündük. Daha sonra fotoğrafı yakınlaştırdığımda kuyruk kısmında insan yüzüne benzettiğim bir silüet olduğunu bunun bir gökyüzü olayı olmadığını anladım.”

TÜRK UZAY AJANSI VE NASA’YA GÖNDERDİ

Fotoğrafla ilgili olarak Türk Uzay Ajansı’na ve NASA’ya e posta gönderdiğini söyleyen Abdurrahman Altıntaş, “Böyle bir şey yaşayabileceğim hiç aklıma gelmedi. O kadar fotoğraf çekiyoruz ki, benim uzmanlık alanım yada ilgi alanım astro fotoğraf değil. Ben tamamen belgesel  kompozisyon çekmeyi seviyorum. Çok nadirdir, makineyi elime alıp ta yıldızları pozladığım. Astro fotoğrafçılık ayrı bir uzmanlık alanı gerektiriyor. Ben yıldzı fotoğrafı çekmeyi bile düşünmezken, böyle bir şey yakalayabileceğim hiç aklıma gelmezdi” dedi.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler