Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaEkonomiGüvenilir Kripto Para Borsası Nasıl Olmalı?

Güvenilir Kripto Para Borsası Nasıl Olmalı?

Kripto para borsaları, yatırımcılar için Bitcoin ve altcoinlerde düşük işlem komisyonu ile yatırım yapmanın yanı sıra, farklı avantajlar içermeli. 100’ün üzerinde borsanın faaliyette olduğu kripto para ekosisteminde en önemli konu ile güvenilirlik. Güvenilir kripto para borsası arayışında yatırımcıların dikkat etmesi gereken konular var. Peki en güvenilir borsa nasıl bulunur? Türkiye’de faaliyette olan borsalar içinde seçim yaparken nelere dikkat edilmeli?

Borsa lisanslı olarak faaliyet göstermeli

Türkiye’de yatırımcıların tercih ettiği kripto para borsalarında, bir yatırımcı için en önemli konu lisanslı faaliyet gösterilmesi. Resmi kurumlardan lisans almış, mevzuatlara göre hizmet veren borsalar her zaman daha güvenilir. Bu anlamda bir borsanın Türkiye’de şirketleşmiş olmasına dikkat edilmeli. Bu yönüyle bakıldığında, bu yıl içinde Türkiye’de lisanslı olarak hizmet vermeye başlayan global kripto borsası Kucoin, ön plana çıkan seçenekler içinde yer alıyor.

Eski ve köklü bir marka olmalı

Kripto para piyasası, 2009 yılında Bitcoin’in geliştirilmesi ile yatırımcılar tarafından keşfedildi. Borsaların sayısı o dönemde çok azken, günümüzde birçok kripto para borsası yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Bir borsada hesap açarken en çok dikkat edilecek konular arasında, borsanın eski ve güvenilir bir marka olması önemli konular içinde. Kripto para ekosisteminin en büyük oyuncuları içinde yer alan Kucoin, 2013 yılında kuruldu ve Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden 4 sene sonra yatırımcılara hizmet vermeye başladı. Bununla birlikte bir borsanın global olması da çok önemli. Kucoin, 200’den fazla ülkede 20’den fazla dilde hizmet veriyor. 300’ün üzerinde çalışana sahip borsa, küresel kripto para borsaları içinde ilk sıralarda yer alıyor.

İşlem hacmi yüksek olmalı

Borsaların işlem hacimlerinin yüksek olması, güvenilirlik konusunda en önemli veriler içinde yer alıyor. Kucoin borsası, kripto para işlem hacmi bakımından dünyada ilk 5’te yer alıyor. İşlem hacminin yüksek olması, varlıkların kolay bir şekilde alınıp satılabileceğini de gösteriyor. Tabii ki diğer bir önemli faktör de yatırımcı sayısı. Bir borsanın güçlü bir yatırımcı kitlesine sahip olması, güvenilirlik konusunda kilit detaylardan biri. Kucoin’in 10 milyona yakın yatırımcıya hizmet vermesi, borsanın en önemli özellikleri içinde yer alıyor. 600’den fazla coin’in listelendiği borsa, her segmentte yatırımcı için avantajlı özellikler sunması ile ön plana çıkıyor.

Alım yapmak istediğiniz coinler ile ilgili istatistiklere erişebilmeli ve uygun komisyon oranlarına ulaşabilmelisiniz. Örneğin USDC Fiyat bilgilerine erişebilmeli ve analizler için USDCUSDT verilerine borsa üzerinden ulaşabilmelisiniz.

Yatırımlar güvence altına alınmalı

Kripto para borsaları, blokzinciri ekosisteminin merkeziyetsiz ve güvenilir yönünü barındırıyor. Buna karşın haberlerde zaman zaman, borsalara yönelik siber saldırılar ve fonlara yönelik hırsızlık girişimleri gündeme gelebiliyor. Bu anlamda borsaların, yatırımları koruması, güvence altına alması çok önemli. Dünyanın en büyük borsaları içinde yer alan Kucoin, kripto para yatırımlarının tamamını güvence altına alması ile ön plana çıkıyor. Kucoin’in sigorta güvence fonunun büyüklüğü yaklaşık 150 milyon dolar seviyesinde. Bu da, borsada gerçekleşen olası bir saldırı durumunda bile yatırımcıların tüm varlığının korunmasını sağlıyor.

Yeni hesap oluşturan tüm yatırımcılar için, 500 USDT’ye varan bonus sunması ile ön plana çıkan Kucoin, kripto para yatırımında tercih edilebilecek en iyi adreslerden biri. Güvenilir bir borsa bulmak, yatırımcılar için zor olabilir. Ancak yukarıda belirtilen özelliklere dikkat edildiğinde, ciddi yatırım tutarlarının dahi gönül rahatlığı ile değerlendirilebileceği borsalar bulunabilir. (BSHA) Kaynak : Bülten

Diğer haberler

İlgi çeken haberler