Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaManavgatHep birlikte Alman turistleri bekliyoruz ama!

Hep birlikte Alman turistleri bekliyoruz ama!

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, Almanya’nın aldığı bazı bölgelerde kısıtlamanın kaldırılması kararının turizmde hareketliliği arttıracağını belirtirken, TUI’nin CEO’su Fritz Joussen’de “Türkiye, Almalar için popüler tatil yerlerinden birisidir” dedi. Öte yandan Alman Tabipler Birliği’nden Susanne Johna, ülkede 2’nci dalga Covid-19 salgınının başladığını açıkladı

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Antalya, Aydın, Muğla ve İzmir’e seyahat kısıtlamasını kaldırması turizmciler arasında memnuniyetle karşılandı. Turizm sektörü temsilcileri, Alman turistlerin gelmesi bir yana otellerde uygulanan kuralların önemine işaret etti

Turizm sektöründeki gelişmeleri Sözcü gazetesinden Sayime Başçı’ya değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, “Karar muhakkak ki haraketliliği ciddi ölçüde artıracak” dedi. Bu yıl amaçlarının kâr etmek değil, sektörü ayakta tutmak ve yetişmiş turizm emekçilerini kaybetmemek olduğunu söyleyen Çorabatır: bir de uyarıda bulundu: “Otellerimizde çok sayıda önlem alıyoruz. Ancak misafirlerimiz Korona virüsü önlemlerine mutlaka uymalı, İspanya örneği hepimize ders olmalı. Salgının başından beri canla başla çalışan sağlıkçılarımızın emeklerini boşa çıkartmamalıyız.”

ALMANLAR İÇİN EN POPÜLER TATİL YERLERİNDEN BİRİSİ!

Alman turizm devi TUI´nin CEO’su Fritz Joussen Almanya’nın Türkiye´ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırmasıyla ilgili açıklama yaptı. Fritz Joussen, Türkiye’nin Almanlar için tatil merkezi olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye, uzun yıllardır Almanlar için en popüler tatil yerlerinden biri oldu. Akdeniz Bölgesi’ndeki turistik bölgeler yüksek bir güvenlik ve kalite standardına sahiptir. Biz tüm güvenlik ve hijyen konseptlerinin, sahildeki geniş tatil merkezlerinde iyi uygulanabileceğine inanıyoruz. TUI olarak otel ve kulüp çalışanlarımızı yoğun bir şekilde eğittik; geri dönen tatilciler için mümkün olan en iyi korumayı sağlamak üzere Almanya ve Türkiye’deki yetkililerle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu zamanlarda daha fazla güvenliğe yol açan tüm önlemleri destekliyoruz. Hepimizin hala evde ve tatilde dikkatli ve duyarlı davranmamız gerekiyor.”

ALMANYA’DA 2’NCİ DALGA BAŞLADI

Diğer taraftan Alman Tabipler Birliği, Almanya’da iki ikinci koronavirüs dalgasının başladığını ve hastanelerde ikinci dalga için hazırlık yapıldığını açıkladı. Birlik, ancak bu sefer farklı önlemler alındığını belirtti. Augsburger Allgemeinen Gazetesinin haberine göre, Alman Tabipler Birliği’nden Susanne Johna, “İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını Mart ya da Nisan aylarında görülen vakalarla kıyaslamak mümkün olmasa da yeni vaka sayılarında artış söz konusu” dedi. Sağlık sisteminde de ikinci dalgaya karşı hazırlıklar yapıldığını belirten Johna, Mart ayından farklı önlemler planladığını, yatak sayısının hemen iki katına çıkarılmayacağını, bu kez belli bir sisteme ve ihtiyaca göre yatak sayısının artırılacağını söyledi. Johna, “Bu kez salgın daha yavaş ilerlediği için korona hastalarına uygulanacak tedaviler kademeli olarak artırılacak. Bu da sürecin ilerleyişine göre belirlenecek” dedi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ KADEMELİ OLARAK ARTIRILACAK

Almanya’da hastanelere verilen talimata göre, birinci kademede sadece az sayıda yoğun bakım ünitesi korona hastaları için ayrılacak. Bir sonraki adımda nasıl bir yol izleneceğini de açıklayan Johna, “Bu üniteler dolduktan 24 saat sonra ikinci kademe devreye girecek ve yoğun bakım servislerindeki yatak sayısı artırılacak. Alarm haline geçilinceye kadar da bu şekilde kademe kademe ilerlenecek” bilgisini verdi.

“MASKE EMNİYET KEMERİ GİBİ HAYAT KURTARIR”

Hijyen kurallarına uymanın ve maske takmanın önemini vurgulayan Johna, maske konusunda toplumun bazı kesimlerinden gelen eleştirilere yanıt vererek “Araba kullanırken emniyet kemeri takılması mecburiyeti getirildiğinde de benzer tepkiler olmuştu, bugün de maske konusunda insanlar kendilerini baskı altında hissediyor. Ama aslında maskeler de emniyet kemeri gibi insan hayatı kurtarıyor” dedi.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler