Çarşamba, Eylül 28, 2022
Ana SayfaGündemJandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi göreve başladı

Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi göreve başladı

JANDARMA Genel Komutanlığı bünyesinde oluşturulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timleri göreve başladı. Tim, Antalya’nın Manavgat ilçesi Side turizm bölgesinde devriye gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çevre, doğa ve hayvanları koruma şube müdürlükleri kuruldu. Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü’ne bağlı Antalya İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi göreve başladı.

Jandarma personeli ve çevre ve veterinerlik konularında uzman olan sivil personelden oluşan tim, Antalya’nın Manavgat ilçesine Side turizm bölgesinde devriye gerçekleştirdi. Hem, hayvanlara yönelik kötü muamelenin engellenmesi hemde çevre ve doğanın korunması konusunda etkin mücadele gerçekleştirmesi hedefiyle kurulan tim, devriyede sahipsiz ve sokak hayvanları ve evcil hayvanlarla ilgili vatandaşları bilgilendirdi.

VATANDAŞLARA UYARILARDA BULUNDU

Side Antik Tiyatrosu, antik kent ve Side sahillerinde gerçekleştirilen devriye sırasında, hayvanlara yönelik şiddet konusunda araştırma ve gözlem yapan tim görevlileri, çevre konularında da vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu. Side’nin tarihi ve doğal güzellikleri bakımından Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirten jandarma görevlileri, çöp olarak değerlendirilen şeylerin denize atılmamasını istedi. Antalya sahillerinin nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarının üreme merkezlerinden biri olduğunu anlatan görevliler, atıkların caretta caretta kaplumbağalarının ölümüne neden olduğunu aktardı.

‘HAYDİ’ PROJESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) Projesi kapsamında vatandaşlara bilgi veren tim görevlileri, HAYDİ adlı bir uygulamanın İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandığını ve Eylül ayında faaliyete başlayacağını anlatan Antalya İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi görevlileri, cep telefonlarına yüklenecek olan uygulamayla, vatandaşların hayvanlara yapılan suç kapsamına giren şiddet, kasten yaralama, işkence ve hayvan dövüşü gibi suçları çok hızlı bir biçimde ister yazılı isterse görüntülü bir şekilde iletebileceklerini anlattı.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: