Kaisa Group yeni tasfiye dilekçesiyle karşı karşıya

0

Hong Kong mahkemesi, Çinli emlak geliştiricisi Kaisa Group’un tasfiye duruşmasını önemli bir gelişme olarak 29 Nisan’a erteledi. Önemli bir grup dolar tahvili sahibi adına hareket eden bir tahvil mütevellisi, ilk dilekçeyi veren Broad Peak Investment’tan görevi devralarak yeni dilekçe sahibi olarak devreye girdi.

Broad Peak Investment, Kaisa’nın 170 milyon yuan (24 milyon $) değerindeki kara tahvillerini ödeyememesi nedeniyle Temmuz ayında tasfiye dilekçesini başlatmıştı. Ancak Broad Peak o zamandan bu yana borç varlıklarını sattı ve bu yılın başlarında davadan çıkmaya çalıştı.

Merkezi Shenzhen’de bulunan Kaisa, 2021’in sonlarında 12 milyar dolarlık offshore borcunu ödeyememesinin ardından son iki yıldır borç yeniden yapılandırma çabalarıyla boğuşuyor. Geliştirici, Evergrande Group’un (HK:3333) ardından Çinli geliştiriciler arasında ikinci en büyük offshore borç ihraççısı konumunda bulunuyor. Kaisa’nın 2015 yılında dolar tahvillerinde temerrüde düşen ilk Çinli emlak geliştiricisi olması da dikkat çekicidir.

Sektör, 2021 yılında sektörü vuran borç krizinin ardından Country Garden da dahil olmak üzere bir dizi Çinli geliştiricinin tasfiye dilekçeleriyle karşı karşıya kaldığını gördü. Bu kriz, borç yükümlülüklerinde çok sayıda temerrüde yol açtı ve Evergrande’nin Ocak ayında Hong Kong Yüksek Mahkemesi tarafından tasfiye edilmesine karar verildi.

Cuma günü Kaisa, şu anda ikame dilekçe sahibi olan Citicorp International’ın, ödenmemiş anaparası 750 milyon dolar olan 2023 vadeli tahvillerin ödenmemesine ilişkin yeniden değiştirilmiş bir dilekçe sunmayı planladığını belirten bir dosyalama duyurdu. Geçici tahvil sahipleri grubunu temsil eden bir avukat, Citicorp’un tahvil yediemini olduğunu ve grubun talimatı altında faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Ekim ayındaki son duruşmada Broad Peak’in avukatı, Kaisa’nın mahkemeye sunduğu ve şirketin tasfiyeye zorlanması halinde alacaklıların yatırımlarının %5’inden daha azını geri alacağını öne süren bir beyana atıfta bulundu. Kaisa ayrıca nakit/kısa vadeli borç oranının 0.02 gibi yetersiz bir seviyede olduğunu ve nakit akışının iflas ettiğini açıkladı.

Ara dönem sonuçlarına göre Haziran 2023 sonu itibariyle Kaisa’nın toplam yükümlülükleri 232.5 milyar yuan, toplam varlıkları ise 278.7 milyar yuan olarak açıklandı. Raporlama sırasındaki döviz kuru 1 $ – 7.1925 Çin yuanı renminbi idi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.