Çarşamba, Eylül 28, 2022
Ana SayfaManavgatKısa çalışma ödeneğinin uzatılacağı iddia edildi

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağı iddia edildi

Kısa çalışma, ücretsiz izin, normale dönen işletmelere destek gibi düzenlemeler bulunan ‘’İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’’ TBMM genel kurulundan kabul edildi. Sözcü gazetesi yazarı Sezgin Özcan kısa çalışma ödeneği uygulamasının yıl sonuna kadar uzatılabileceğini yazdı

İstihdama ve sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ TBMM genel kurulunda kabul edildi. Yapılan düzenlemeyle, ‘işten çıkarma yasağı’ olarak bilinen ‘ücretsiz izin’ ile kısa çalışma uzatılacak. Konuyla ilgili yetki cumhurbaşkanında olacak. Cumhurbaşkanı, kısa çalışmada 3 aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Öte yandan, ücretsiz izin uygulaması da, 3’er aylık periyotlarda 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılabilecek. Düzenleme, Soma faciasında hayatını kaybeden işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesini de içeriyor.

BAZI NOKTALARDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Ücretsiz izin düzenlemesinde patronların itiraz ettiği noktalar değiştirildi. Buna göre, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi ve ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri fesih engelinin istisnaları arasına eklendi.

SİGORTALI VE İŞVEREN PAYI İŞSİZLİK SİGORTASI FONU’NDAN

Koronavirüs salgını kaynaklı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların çalıştıkları iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi; Kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek.

USULSÜZ YARARLANANLAR CEZA ÖDEYECEK

Kısa çalışmadan usulsüz yararlanıldığının tespiti veya kısa çalışma başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin olumsuz sonuçlanması ya da nakdi ücret desteğinden yersiz yararlandığının tespiti halinde, iş yeri bu düzenleme kapsamında sağlanan destekten yararlanamayacak veya yersiz yararlanmış sayılacak. Destekten yersiz yararlanıldığının tespiti halinde, yararlanılan destek tutarı işverenden gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecek. Söz konusu teşvikten yararlanmakta olan işverenler, bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerinden yararlanamayacak.

İŞ VERENDEN TALEP EDİLMEYECEK

İşsizlik Sigortası Fonu tarafından işverene sağlanan, sigortalı hissesine karşılık gelen destek tutarının sigortalıya ödenmesi işverenden talep edilemeyecek. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan düzenleme kapsamında karşılanan tutarlar, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gelir, gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmayacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN UZATILACAĞI İDDİASI

Sözcü gazetesi yazarı Sezgin Özcan, turizm sektöründe kısa çalışmanın uzatılabileceğini yazdı. Sezgin Özcan yazısında şunları belirtti:

“Ücretsiz izin kullandırılmasına ve buna bağlı olarak ücretsiz izin desteğine ilişkin süre, 17 Ağustos 2020 tarihinde sona eriyor. Ancak Meclis’e sunulan ve hafta içinde yasalaşması beklenen kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı’na, her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar süreyi uzatma yetkisi veriliyor.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananların, kısa çalışma uygulaması sona erdikten sonra ücretsiz izin desteğinden yararlanmaları mümkün. İşe çağrılmamanız ya da ücretsiz izin desteği bittikten sonra ücretsiz izin dayatması yapılması halinde, haklı nedenle iş sözleşmenizi feshetmeniz ve kıdem tazminatına hak kazanmanız mümkün olabilir. Alacağınız pozisyon konusunda işverenin uygulamaları ve tavrı belirleyici olacaktır.

Diğer yandan, yine aynı kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı’na, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresini bir bütün halinde veya sektörel olarak ayrı ayrı 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi veriliyor. Turizm sektörü de ekonomik açıdan stratejik sektörler arasında olduğundan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi uzatılabilir.”

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: