Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaGündemManavgat AKD’den ‘Sivas’ anması

Manavgat AKD’den ‘Sivas’ anması

Alevi Kültür Derneği, (AKD) Manavgat Şubesi tarafından 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen 33 kişi için dün Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar ve salgın nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda az sayıda kişi katıldı. AKD Manavgat Şube Başkan Yardımcısı Sinan Aktaş, bu sene için daha farklı bir program hazırlamak istediklerini ancak salgın nedeniyle alınan koruma tedbirleri çerçevesinde en fazla 25 kişinin katılabileceği bir toplantıya izin verildiğini belirtti.

YARA HALÂ KANAMAKTADIR

Aktaş konuşmasında şunları söyledi:

“1993’te Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Sivas Madımak otelinde çoğunluğu Alevi inancına sahip olan canlarımız yakılarak yok edilmiştir. Olayda 2 otel çalışanıyla birlikte hayatını kaybedenleri üzüntüyle anıyoruz. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 27 yıl geçti. Katliam 27 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Tarihte insanlığı hedef alan Kerbela’dan bu yana en acımasız kıyımlardan biri olan ve ‘insanım’ diyen, insan onuru olma taşıyan herkesin içinde hiç dinmeyecek bir ve kapanmayacak bir yara bırakmıştır. O yara hala kanamaktadır. Sivas katliamı Türkiye’nin aydınlık ve demokrasiye, çağdaşlığına, eşitliğe, özgürlüğe, bir arada yaşama kültürüne yapılan saldırı olarak tarihte yerini koruyacaktır. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

Basın açıklamasında şiir okunmasının ardından ölen 33 kişi adına Atatürk anıtı önüne isim okunarak 33 karanfil bırakıldı.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler