Cumartesi, Kasım 26, 2022
Ana SayfaAsayişManavgatlının orman yangını çıkaranlara bedduası

Manavgatlının orman yangını çıkaranlara bedduası

Antalya’nın Manavgat ilçesi  Yaylaalan Mahallesi’nde gece sabaha karşı çıkan yangında defne bahçesi zarar gören Akif Okudan, “Bu hale getirenler inşallah gözleri kör olur, göremez hale gelirler. Dilleri konuşamaz olurda inşallah kalkamazlar olurlar yerlerinden” diye beddua etti.

Manavgat’ın Yaylaalan Mahallesi yakınlarında sabaha karşı saat 03:00 sıralarında orman yangını çıktı. Yerleşim yeri yakınında çıkan orman yangınına Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ne bağlı ekipler tarafından 2 uçak 6 helikopter ve çok sayıda arazözle müdahale edildi. Havanın rüzgarlı olması sebebiyle Yaylaalan mahallesi yakınlarına kadar gelen yangın, saat 09:00 sıralarında güçlükle kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında  15 hektar ormanlık alan ve 5 hektar tarım arazisinin zarar gördüğü belirtildi.

EVİMİ ZOR KURTARABİLDİM

Yangında defne bahçeleri yanan Akif Okudan, geca saat 03:00 sıralarında orman işletme müdürlüğünde yangın kule görevlisi olarak çalışan yeğenin ‘Amca, köyün o taraftan duman ve alev yükseliyor, bir kontrol etsene’ diye haber vermesiyle yangından haberdar olduğunu söyledi. Tepenin başında gördüğü ateşin, kendisi mahalledeki evinden defne bahçesine gelinceye kadar rüzgarla birlikte tepenin başından aşağıya indiğini anlatan Okudan, “Benim burada bahçedeki evimle o ateşin arası neredeyse 1 kilometre. Asfalt yolla birlikte baraja giden orman yolu var, ‘ateş o yoldan aşağıya inmez’ dedim ben. Buraya geldim sadece bahçedeki evimi kurtarabildim. Allah cana zarar vermedi, şu anda buradaki zararım, 3 yıllık emeğim var, defne yaprağı. Kesecektim bu sene 60 bin lira zararım var. Bu safi benim zararım, dağdaki olan zarar hayvanların, kurtların, kuşların yılanların çektiği çile ayrı bir durum” dedi.

‘İNŞALLAH GÖZLERİ KÖR OLUR’

Yangına sebep olanlara da lanet okuyan Akif Okudan, “Bu hale getirenler inşallah gözleri kör olur, göremez hale gelirler. Dilleri konuşamaz olurda inşallah kalkamazlar olurlar yerlerinden” diye beddua etti. Akif Okudan bahçesinin bir bölümü tapulu, bir bölümü hazine yeri olmak üzere 14 dönüm olduğunu, bahçeye geldiğinde ateşin evin hemen yanına kadar geldiğini, 1 ay önce aldığı çektirdiği su hattıyla evini yangından kurtardığını söyledi.

ZARAR GÖREN DEFNELERE ÇÖPE GİDECEK

Yangından yeğeninin aramasıyla haber olduğunu ve 4 buçuk dönüm defne bahçesinin tamamının zarar gördüğünü anlatan Gülçehre Kocabacak’ta, “Burası bana babamdan miras kaldı. Bu ağaçlar belki 50 -60 senelik. Biz bunları her 3 yılda bir kesiyorduk. Gözümüz gibi baktık ama bir yangında tamamı gitti. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi. 3 çocuk annesi olduğunu ve başkada yapacak bir işleri olmadığını söyleyen Gülçehre Kocabacak, “Buradan 1.5 – 2 kamyon arası defne dalı kesecektik bu sene. Zararımız geçtiğimiz yılki fiyatlarla yaklaşık 30 bin lira” dedi.  Yangında zarar gören bahçenin tamamen kesilip temizleneceğini, çıkanların çöpe gideceğini söyleyen Gülçehre Kocabacak, defne ağaçlarının yağmurlardan sonra budak vereceğini ve ürün almak için en az 6-7 sene geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AĞLAYARAK ANLATTI

Orman yangınında krediyle proje besihane olarak yaptırdığı ağılları tamamen yanan Bayram Çetin, gözyaşları içinde, “Hiç bir şeyim kalmadı. Arasözleri katamadık. Kendi müdahalemle şu evi (barakayı) ateşin içinden kendim kurtardım. Hiçbir şeyim kalmadı. 3 besihanenin 3’üde yanmış. Sıcak hava ve kurban bayramı sebebiyle hayvanları yaylaya götürmüştüm. Kış sezonunda kaldığım, besihanelerin içinde samanı sapı hiç birşey kalmadı. Ben proje besihanesi kurmuştum. Malımı nerede kışlatacağım bilmiyorum. Hiçbir şeyim kalmadı” dedi.

KAYMAKAM YİĞİT,’ ZARAR KONUSUNDA TESPİT YAPILIYOR”

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Kaymakam Yiğit, yangını çıkış sebebinin yapılacak araştırma sonucunda belirleneceğini ifade ederek, vatandaşların zararları konusunda Tarım Orman ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkililerin zarar konusundan gerekli tespitleri yapmak için çalışmalara başladığını söyledi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: