Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana SayfaEkonomiManavgat'ta 33 milyon liralık tur teknesi inşa edildi

Manavgat’ta 33 milyon liralık tur teknesi inşa edildi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir tersane tarafından 33 milyon liraya bin kişilik tur teknesi inşa edildi. Tekneyi yaptıran Alanyalı işadamı Hasan Çavuşoğlu, “Kendi konseptinde, turizm amaçlı korsan teknesi; sadece Türkiye’de değil. Dünyada şu anda emsali yok” dedi.

Manavgat’ta bulunan Akyol Tersanesi’nde 33 milyon liraya 60 metrelik 4 katlı korsan tur teknesi inşa edildi. Yapımına 15 Temmuz 2019’da başlanılan ve Alanya’da Hasan Çavuşoğlu’nun sahibi olduğu Kral 07 Yatçılık firmasına inşa edilen tur teknesinin inşası 1 yıl sürdü. Faaliyete başladığı zaman aynı anda bin kişiye hizmet verebilecek olan teknede 45 personel çalışacak. Yaklaşık 700 ton ağırlığında olan teknede tura çıkacak olan turistlerin bütün ihtiyaçları düşünüldü. Bin kişiye aynı anda hizmet verebilecek mutfak, resturant ve barların yanı sıra çocukların için oyun gruplarının bulunduğu alanlarda yer alıyor.  Teknenin bitirilmesi dolayısıyla kurban kesildi ve dua edildi. Gemi bugün sabah saatlerinde Manavgat Irmağı’na indirildi

YAPIMI BİR YIL SÜRDÜ

Teknenin sahibi Hasan Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, denizciliğe 2001 yılında 19 metrelik bir tekneyle başladığını belirterek, “Sonra işimi büyüterek 2017’de bu teknenin 35 metrelik bir minyatürünü yaptık” dedi. Teknenin inşasına geçen yıl 15 Temmuz’da başladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Lakin koronavirüs salgını nedeniyle üretimde gecikme oldu. Normalde koronavirüs salgını olmasaydı bitiş tarihi 15 Mayıs’tı. Ama bugüne kaldı” diye konuştu.

DÜNYADA EMSALİ YOK

Teknenin kendi konseptinde dünyada bir ilk olduğunu söyleyen Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Turizm amaçlı korsan teknesi konseptinde, sadece Türkiye’de değil, dünyada şu anda emsali yok. Zaten tur teknelerinde Türkiye, dünyada çok önde. Ama bu konseptte ilk, yani yüzen bir otel oldu. Aynı anda içinde bin misafiri ağırlayıp tura götürebileceğiz. Bin kişilik mutfak, restaurant ve bar bulunuyor. Ayrıca küçük çocukların da gönüllerince eğlenebilmeleri için teknede çocuk oyun alanları yer alıyor. Teknede 45 kişi çalışacak.”

HERŞEY EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLDÜ

Denizcilik sektöründe bir standart olmadığını söyleyen Hasan Çavuşoğlu, “Hiçbir gemi hiçbir geminin standartı değildir. Projeyi çizersin ve ona göre yürütürsün.  Bu teknede, hiçbir maliyetten kaçınmadık. Sağlımlık ve güvenliğin yanı sıra lüks donanımlar kuruldu. Gelen yolcuların dili dini cinsi ırkı fark etmeden nasıl mutlu edebiliriz, düşüncesiyle her şeyi en ince ayrıntısına kadar yaptık” diye konuştu.

120 KİŞİ GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞTI

Akyol Denizciliğin sahibi Mehmet Akyol’da teknenin 60 metre boyunda ve 14 metre genişliğinde olduğunu belirterek, “Teknenin inşasında yan sanayilerle birlikte 120 kişi çalıştı. Tekneye başladığımız tarih 2019 temmuz ayı, bitirdiğimiz tarih 2020 temmuz ayı. Geceli gündüzlü bir çalışma sonucunda bu şekilde bir tekne ürettik. Teknemiz bu boyutlarda Türkiye’de ilk ve tek. Kapasitesi bin kişilik” dedi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: