Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana SayfaManavgatManavgat’ta caretta caretta yuvalarına koruma

Manavgat’ta caretta caretta yuvalarına koruma

ANTALYA’nın Manavgat ilçesi Titreyengöl Mevkii’nde sahilde nesli tehlike altında olan caretta caretta yuvaları tel çitlerle koruma altına alındı.

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin nesli tehlike altında kırmızı listedeki deniz kaplumbağaları (caretta caretta), Titreyengöl sahilinde biri Nashira Otel plajı diğer 2’si ayrılan alanda olmak üzere 3 ayrı yere yumurta bıraktı. Otelin güvenlik görevlilerinin fark etmesiyle deniz kaplumbağalarının yuvaları tel çitle çevrilerek koruma altına alındı.

Titreyengöl Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, deniz kaplumbağalarının bölge için önemli olduğunu belirterek, “Caretta carettalar kirlenmemiş doğayı seviyor. Burada yuva yapması, onların daha önceden burada yuvaları olduğunu ve tekrar bu bölgenin tekrar sessiz sakin bir yer olduğu için gelip yumurtluyorlar. Eski yerlerini benimsiyorlar” dedi.

TİSOYAB olarak Titreyengöl sahilinde yaklaşık 300 metrelik bir alanı deniz kaplumbağaları için ayırdıklarını anlatan Aydoğan, “Biz burada caretta caretta olaraın önceden yumurtladığı alanları, 3 sene üst üste yumurta bıraktıkları yerleri belirledik. Birlik olraka haritasını ve planlarını çizdirerek, bakanlığımıza ve valiliğe başvurarak buranın uygun görülürse caretta caretta bölgesi ilan edilmesi için müracaat ettik. Orman Bakanlığı bölge müdürlüğü tarafından burası uygun görüldü ve bakanlığın bilim kuruluna gönderildi. Bugünlerde, bilim kurulu üyeleri Belek bölgesi gibi diğer alanları incelemeye geldiklerinde burayı da inceleyecek. Uygun görülürse burayı caretta caretta alanı ilan edecekler” dedi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: