Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaAsayişManavgat’ta fuhuş operasyonu 10 tutuklama

Manavgat’ta fuhuş operasyonu 10 tutuklama

Manavgat’ta jandarma tarafından düzenlenen fuhuş operasyonunda 4’ü Kırgızistan, 8’i Özbekistan uyruklu 12 kadın insan tacirlerinin elinden kurtarılırken, 1’i Kırgızistan uyruklu kadın olmak üzere 10 şüpheli tutuklandı.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Göçmen Kaçakçılığı İnsan Ticareti Mücadele Şube Müdürlüğü ve Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Manavgat’ın Side turizm bölgesinde bazı kişilerin yurtdışından getirilen kadınlara zorla fuhuş yaptırdığı ihbarı üzerine çalışma başlattı.

TATLI VAADLERE KANDILAR

Jandarma ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda bazı kişilerin yurtdışında iş arayan kadınlara, iyi bir iş imkânı ve güzel bir ortam sunma, bol para kazanma  ve tüm ihtiyaçlarının kendileri tarafından karşılanma sözü verilerek Manavgat ve Side turizm bölgesine getirdikleri, yabancı uyruklu kadınları kurdukları sistem dâhilinde borçlandırma, alı koyma, özgürlüğünden yoksun bırakma, çaresizliğinden ve esaretinden yararlanma, pasaportlarını alarak mecbur bırakma gibi bağlayıcı ve mecbur bırakıcı yola sürükleyerek zorla fuhşa sürükledikleri tespit edildi

İLK OPERASYONDA 4 TUTUKLAMA

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında geçen 12 Ekim’den bu yana gerçekleştirilen 3 ayrı operasyonda Ö.Ş., İ.F., O.S. ve S.F isimli şüpheliler yakalandı. Şüpheliler tarafından fuhuşa sürüklenen Kırgızistan uyruklu 4 kadın kurtarıldı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler Ö.Ş., İ.F., O.S. ve S.F ‘İnsan ticareti’ ve ‘fuhuş için yer sağlamak’ suçlarından tutuklandı.

OPERASYON GENİŞLEDİ VE DÜĞMEYE BASILDI

Fuhuş ve insan ticareti konusunda ki çalışmalarını sürdüren jandarma ekipleri, aynı operasyon kapsamında Kırgızistan uyruklu Rabiia.A. (46) ile Ercan K.(49), Faruk Y.(39), Halil Ö.(33), Ali G.(38), ve Mehmet G.’yi (52) tespit etti. Şüphelilerin yakalanması için geçen çarşamba günü Side turizm bölgesi ve Manavgat’ta 5 ayrı adrese eşzamanlı baskın düzenlendi. Yapılan operasyonda Kırgızistan uyruklu Rabiia.A. ile Ercan K., Faruk Y., Halil Ö., Ali G., ve Mehmet G. gözaltına alındı. Yapılan aramalarda şüphelilerin fuhuşa sürüklediği Özbekistan uyruklu 8 kadın kurtarıldı. Kadınlar sınırdışı edilmek üzere Antalya İl Göç İdaresi’ne gönderildi.

SAVCILIK TUTUKLANMALARINI İSTEDİ

Jandarmada işlemleri tamamlanan şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından adliyeye sevk edildi. şüpheliler Rabiia.A. ile  Ercan K., Faruk Y., Halil Ö., Ali G., ve Mehmet G. savcılık sorgulamalarının ardından tutuklanmaları istemiyle Manavgat 1’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

ESKİDEN YAPARDIM, ŞİMDİ TÖVBE ETTİM

Şüpheliler hakime verdikleri ifadelerde haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Şüphelilerden Kırgızistan uyruklu Rabiia A., kendisinin eşiyle birlikte Manavgat dışında yaşadığını belirterek, “Eskiden arkadaşlarım beni Zehra olarak biliyordu ama benim adım Rabia’dır. Ben daha önceden ‘fuhuşa yer temin etmek’ suçundan suçundan cezaevine girmiştim. Sonrasında ben tövbe ederek bu işi bıraktım. Eşimle birlikte Manavgat’tan ayrılıp başka bir ile gidip orada yaşamaya başladım. 15 Ocak’ta kızımın Manavgat’ta düğünü oldu. Biz düğün için buraya geldik. Tekrar geriye dönecektik. Ben yaklaşık 1 yıldır köyde yaşıyorum” dedi.

BENDEN KADIN İSTEDİLER

Şüpheli Ercan K.’de Manavgat’a eşi Rabiia Abidzhanova’nın kızının düğünü için geldiklerini belirterek, “Ben iddia edildiği gibi kimseye fuhuş amacıyla yardımcı olmadım. Fuhuş amacıyla kadın istemek için beni aradıkları olmuştur ancak ben bu insanları telefonda tersledim. Ben daha öncelerinde fuhuş için aracılık yapmıştım ama kesinlikle uzun zamandır bu işi yapmıyorum. Ben kimseyi fuhuş yapmak için zorlamadım ve fuhuş amacıyla kimseyi aracımda taşımadım” diye konuştu.

CAMİ HOCASININ OTELİNDE KALIYOR VE ÇALIŞIYORUM

Şüpheli Faruk Y.’de sulh ceza hakimine verdiği ifade de normalde hükümlü olduğunu ve koronavirüs salgını nedeniyle cezaevinden izinli olarak çıktığını belirterek, “Ben Osmanlı Otel adlı bir otelde eşim ve çocuklarımla birlikte kalıyorum. Ben otelde aynı zamanda bekçilik ve bahçıvanlıkta yapıyorum. Bu otel bir cami hocasına aittir. Eşim ve çocuklarımla kaldığım bir otelde ‘fuhuşa teşvik etmek, aracılık etmek, yardım etmek’ suçunu işlemem mümkün değildir” dedi.

OTOGARDA YAZIHANE İŞİ YAPIYORUM

Şüpheli Mehmet G., kendisi aleyhinde bazı kiş,ilerin tanıklığını kabul etmediğini belirterek, “Ben otogarda yazıhane işi yapıyorum. Ben kimseye fuhuş amacıyla kadın göndermiyorum. Son 3 aydır da Manavgat’ta yoktum, şehirlerarası şoför olarak çalışıyordum” dedi.

EŞİMDEN DOLAYI BANA ‘ENİŞTE’ DERLERDİ

Şüphelilerden Ali G. ise kendisinin elektrik ve su işi yaptığını, daha önceden Kırgızistan vatandaşı olup sonra Türk vatandaşlığına geçen eşinin de bir otelde resepsiyonda çalıştığını belirtti. Koronavirüs salgını nedeniyle işlerinin bozulduğunu anlatan Güler, “Eşimin Manavgat’ta yaşayan arkadaşları var. Eşim onlara güzellik malzemesi satıyordu ve onlara kirpik yapıyordu. Bu süreçte bu kadınlar beni de tanıdıklarından bana enişte diye hitap ederler. Zaman zaman bu kadınlar çarşıya pazara gitmek istediklerinde beni arıyorlardı, bende işsiz olduğumdan onları götürüyordum. Ben 1.5 ay kadar önce bu suçtan tanık olarak poliste ifade verdim. Orada bazı kadınların fuhuş yaptığını öğrendim bunun üzerine bu kadınları getirme götürme işine son verdim” diye konuştu.

Şüpheliler sulh ceza hakimi tarafından ‘Bir Kimseyi Fuhuşa Teşvik Etmek veya Yaptırmak veya Aracılık Etmek veya Yer Temin Etmek’ suçundan tutuklandı.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: