Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana SayfaGündemManavgat’ta trafolar patladı, yangın çıktı

Manavgat’ta trafolar patladı, yangın çıktı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle Doğançam ve Boztepe mahallelerinde elektrik trafoları patladı ve yangın çıktı. Yangınlar büyümeden söndürülürken, vatandaşlar trafoların değiştirilmesini istedi

Yüksek hava sıcaklığı sebebiyle elektrik tüketiminin artması enerji nakil hatlarında bulunan trafoların patlamasına neden oldu. İlk patlama Doğançam Mahallesi’nde meydana geldi. Doğançam’la birlikte Seydiler, Aksaz ve Hacı Ali mahallelerinde bulunan enerji nakil hattını besleyen trafo patladı. Trafonun patlamasıyla birlikte çıkan yangın çevrede bulunan vatandaşların arazilerinde zarara neden oldu. Yangına Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve Manavgat Orman Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından müdahale edilerek büyümeden söndürüldü.

TRAFOLAR YETERSİZ

Doğançam Mahallesi muhtarı Ramazan Özen, mahalledeki trafonun yılda 2-3 defa patladığını belirterek, “Daha öncede yangın oldu. Yangın bu sene daha da büyük oldu. Bu trafo, Doğançam, Seydiler, Hacı Ali, Aksaz mahallelerini beslemektedir. Benim tahminime göre, trafo yetersiz geliyor. Bu trafonun büyütülmesini ve etrafının güvenlik altına alınmasını istiyoruz” dedi. Muhtar Özen, trafo patlaması nedeniyle mahallelerde elektrik ve suyun kesildiğini sözlerine ekledi.

TRAFO PATLAMALARI ENGELLENSİN

Patlayan trafonun yakınında bulunan evin sahibi Fatma Ceylan, “Elektrik kesildi. Boom diye bir şey duyduk, Çocuklar balkona çıktı ve ‘anne yangın var’ deyince ‘hemen itfaiyeyi arayın’ dedi. İtfaiyeyi (112 Acil kastederek) aradık, orada bir bayan bana ‘doğru mu, doğru mu?’ diyor. ‘Doğru’ dedim. ‘Evim yanacak yetişin’ dedim.” diye konuştu. Trafonun sürekli patladığını anlatan Fatma Ceylan, “Trafo daha öncede patladı. (Tedaş ekibi) arızasını yaparlar, 5 dakika olmadan, Manavgat’a varmadan bu trafo yine patlar. Geçen sene patladığında evimde olan bütün eşyalarım yandı. Zararımın telafisi için muhtar dilekçe yazdı ama hiçbir şey çıkmadı. Mahalle halkı yardımcı olarak eşyalarımı aldı. Bu trafonun patlamasının önüne geçilmesinin istiyorum” dedi.

Yangını gören Ahmet Ceylan’da patlama olduğunu patlamanın ardından balkona çıktıklarında trafonun yandığını gördüklerini ve hemen itfaiyeyi aradıklarını söyledi.

HER SENE PATLAR VE YANGIN ÇIKAR

Mahallede yaşayan Mustafa Çelik’te trafonun her sene 1-2 defa patladığını söyleyerek, “Bir ses duydum, elektrikler kesildi ve burada yangın çıktı. Bu trafo her patlayışında burada yangın çıkar. Bu sene ilk defa oldu ama geçtiğimiz senelerde sürekli patlıyordu” dedi.

BOZTEPE MAHALLESİ’NDE DE PATLADI

Doğançam Mahallesi’ndeki trafo patlamasının ardından Boztepe Mahallesi’nde de aşırı elektrik tüketimi nedeniyle trafo patladı ve yangın çıktı. Yangın ekiplerin müdahalesinin ardından söndürüldü.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: