Cumartesi, Kasım 26, 2022
Ana SayfaEkonomiManavgat’ta yatırımcıları koronavirüs bile durduramadı

Manavgat’ta yatırımcıları koronavirüs bile durduramadı

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, yılda 4 milyar dolardan civarında gelir elde edilen ilçede 2020 yılında bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte turizm gelirlerinde yüzde 77.5 düşüş yaşanmasına rağmen yeni kurulan firma sayısında yüzde 8.5, ihracat ise yüzde 19.1 artış olduğunu söyledi.

MATSO Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı video konferans yöntemi ile Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.  Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. MATSO Meclis Toplantısında konuşan Başkan Ahmet Boztaş, oda olarak gerçekleştirilen faaliyetler ve ekonomik gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİ DİNAMİK, TİCARET AKTİF

2020 yılında bir önceki yıla göre kurulan firma sayılarında artış, kapanan firma sayısında ise azalma olduğunu söyleyen Başkan Boztaş, bunun Manavgat ekonomisinin dinamik olduğunu, ticaretin aktif olduğunu gösteren en belirgin özelliklerinden birisi olduğunun altını çizdi. Başkan Boztaş şöyle konuştu:

“Odamız 2020 yılında 2019 yılı ile kıyasladığımızda üye sayısında yani yeni kurulan firma sayısında yüzde 8.5 artış oldu. Terkinlerde yani firma kapanmasında ise yüzde 17.06 bir azalma oldu. Bu sevindirici bir olaydır. Firma kuruluşlarında 81 ilden 52 ili geri bırakmış durumdayız. İlçemizde yapı ruhsatlarında ise yüzde 61.6, iskan ruhsatlarında ise yüzde 9.7 bir artış oldu.”

İHRACATTA YÜZDE 19.1 ARTIŞ

İhracat rakamlarında 2019 yılına göre koronavirüs salgınının yaşandığı 2020 yılında Manavgat’ta yüzde 19.1 artış olduğunu belirten Başkan Boztaş, ihracatta Antalya da yüzde 5.6, Türkiye ise yüzde 6.3 azalma olduğunu hatırlattı. Manavgat iş dünyasını tebrik eden Başkan Boztaş, 2021 yılında daha fazla  istihdam daha  fazla  ihracat sağlayacağımız  umuduyla  tüm Manavgat   iş dünyamızı  tebrik eder hayırlı ve  sağlıklı  bir  yıl dilerim” dedi.

2021 YILINDA TURİZMDEN BEKLENTİ

Covid19 salgını sebebiyle yılda yaklaşık 4 milyar dolar civarında gelir elde edilen turizm sektöründe 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 77.5 gerileme olduğunu söyleyen Başkan Boztaş, seyahat acenteleri,  turizm firmaları ve erken rezervasyonlardan 2021 yılının turizm ve bölgemiz açısından çok iyi olmasını beklediklerini anlattı. Sezonun Nisan gibi başlamasını beklediklerini vurgulayan Boztaş,  “Bu yıl koronavirüs nedeniyle yaşanan yüzde 77.5 gerilemeyi 2021 yılında kapatacağımızı, 2022 yılında da yeniden para kazanmaya başlayıp yaraların tamamen sarılabileceği düşünüyoruz.  2021 yılının bölgemiz ekonomisi açısından, sağlık açısından hayırlı bir yıl olmasını ve güzel bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: