Çarşamba, Eylül 28, 2022
Ana SayfaEkonomiMATSO’dan 4 dilde Manavgat tanıtımı

MATSO’dan 4 dilde Manavgat tanıtımı

KORONAVİRÜS salgınının sona ermeye başlamasıyla birlikte Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (matso) ilçenin tanıtımı için sosyal medya kanallarında yayınlanmak üzere 4 ayrı dilde rekam videosu hazırladı. Başkan Ahmet Boztaş, salgın sonrasında turizm sektörü için en şanslı bölgenin Manavgat olduğunu belirtti

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, odanın, salgın süresince yaptığı çalışmaları düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle paylaştı. Basın toplantısınaMATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu,  yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bası meslek grubu üyeleri de katıldı.  Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik durumu ve sonrası döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, “2016 uçak krizinden sonra yeni yeni toparlanma sürecine girmekte olan bölge ekonomisi, umutla beklediğimiz 2020 yılı turizm sezonu öncesinde yaşanan covid 19 salgınının ülkemizi ve tüm dünyayı etkilemesi nedeniyle kentimiz ekonomisinde de derin yaralar açmıştır” dedi. MATSO olarak bu süreçte 24 saat esasına dayalı olmak üzere sürekli olarak üyelerle işbirliği yaptıklarını ve üyelerin yaşadığı sorunları en üst düzeyde yetkililere aktardıklarını anlatan Başkan Boztaş, “Ticaret  bakanımız Sayın Rahsar  Pekcan , Hazine ve Maliye bakanımız Sayın Berat Albayrak , Tarım ve Orman Bakanımız Sayın  Bekir Pakdemirli ve  Tobb   başkanımız  Sayın Hisarcıklıoğlu    ile  bizzatihi ben kendim  direk video konferans yöntemiyle iletişim  kurarak  sorun  ve  taleplerimizi anlatarak   destek  istedim. Ayrıca  komisyonumuz  hala  görevine  devam etmektedir. Gelen  talep ve  sorunları   ilgili  kurumlara ve  TOBB’a aktarmaya devam etmekteyiz. Taleplerimizin bir kısmı hükümetimizin açıkladığı paketler içerisinde yer almıştır” diye konuştu.

ERTELEME TARİHİ RİSK OLUŞTURUYOR

Hükümetin açıkladığı paketlerle kredi ve vergi ödemelerinin 3-6 ay arasında ertelendiğini belirten Boztaş, Bu ertelemeler kış dönemine denk gelmektedir. Ağırlıklı olarak bölge ekonomisinin turizme dayalı olması nedeniyle kış dönemine denk gelen ödemeler birikerek büyük bir risk oluşturmaktadır. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu durumu ilgili mercilerin dikkatine arz ederek bölgemiz özelinde ertelenen ödemelerin 2021 yılı turizm sezonu ile birlikte başlamasını talep ettik” dedi. Boztaş, MATSO yöneticileri olarak kendilerinin kiralık olan işyerlerinde kiracılarından 3 ay kira almayacaklarını sözlerine ekledi.

Hükümetin yeni açıkladığı 4 ayrı finansman paketinin olumlu olduğunu belirten Boztaş, “1 Haziran itibari ile ülkemizde kontrollü sosyal hayat, maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak ekonomik aktivitelerin sürdürülmesi kararı alınmıştır.  Bu dönem bizler için ayakta kalma dönemidir. Üyelerimizi sürekli olarak güncellenen sektörler bazında alınması gereken tedbirlerle ilgili web sitemiz ve sms üzerinden sürekli bilgilendirmekteyiz. Kurallara uymalarını talep etmekteyiz” diye konuştu.

MATSO’nun daha önceden 2020 yılını e-ticaret yılı olarak ilan ettiğini hatırlatan Başkan Ahmet Boztaş, bu konuyla ilgili yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:

“2020 yılı başlarında üyelerimize yönelik eğitimlerimize de başlamıştık. Fakat pandemi  süreci bizi  yavaşlattı.  Pandemi döneminde  daha da  büyüyen e –ticaretin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ama biz yinede bu pandemi döneminde de video konferans yöntemi ile eğitimlerimize  devam etmekteyiz. Yakında facebook Türkiye yöneticilerini  üyelerimizle  buluşturacağız.  Ayrıca odamız üyelerinin ücretsiz bir şekilde üye olabildikleri www.nevarsamanavgattavar.com.tr adresli bir sayfa kurarak(sayfa test yayınında)   ve bu sayfanın tüm dünyada tanıtımını yaparak üyelerimizi e-ticaret’e yönlendirmekteyiz. Ticaret bakanlığımız tarafından açılan e-ticaret eğitim portalı ve e-ticaret pazar yerlerindeki destek paketleri hakkında üyelerimizi  sms ve web sitemiz üzerinden bilgilendirilmektedir.”

EN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ŞEHİR MANAVGAT

Salgından herkesin bir şekilde etkilendiğine dikkati çeken Başkan Boztaş, “Pandemiden en fazla  etkilenen  sektör  Turizmdir. Otellerimiz kapalı, işyerlerimiz kapalı, çalışanlarımız işsiz. İnsanlar sağlıklı ve güvenli olmayan yerlere seyahat etmek istemezler. Ama bu yeni dönemde biz bölge olarak en avantajlı noktadayız, Dünyada ülkemiz,  ülkemizde; Antalya  Antalya’da ise Manavgat – Side destinasyonu en sağlıklı, en güvenilir bölgedir. En  güvenilir  en sağlıklı bölge  unvanımız  için başta  valimiz, kaymakamımız ve belediye başkanımıza, sağlık çalışanlarımıza kurallara uyan  halkımıza Manavgat iş dünyası olarak teşekkür ediyoruz” dedi.

4 DİLDE TANITIM VİDEOLARI 

Manavgat’ın tanıtımı için sosyal medya kanalarında yayınlanmak üzere 4 farklı dilde tanıtım videoları hazırladıklarını kaydeden Başkan Boztaş, “ Bu bağlamda biz MATSO olarak bölgemizin sağlıklı ve güvenilir olduğunu vurgulayan sosyal medya kanallarında yayınlanmak üzere Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olarak 4 dilde 1 ‘er dakikalık 3 ayrı videolar hazırladık. Ülkemizde ve  hedef pazarlarımız   olan  Almanya, Rusya,Ukrayna, Polonya, Macaristan,Hollanda’ da  olmak üzere 6 ülkedeki  sosyal medya  kanalları vasıtasıyla bu videolarımızı bir şekilde  yayınlayarak kitlelere  ulaşmaya çalışıyoruz. Toplam 3 hafta devam edecek olan tanıtım kampanyamızın her periyodunda ayrı, ayrı videolar yayınlayacağız” diye konuştu. Başkan Boztaş ayrıca hazırladıkları e iletileri üyelerle paylaşarak müşterilerine göndermelerini istediklerini söyleyerek, “Amacımız 2020 turizm döneminde en sağlıklı ve güvenilir turizm destinasyonu  olduğumuzu duyurarak bölgemize  seyahat  etmek, tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı konuklarımıza güven vermektir”

Basın toplantısının ardından Başkan Ahmet Boztaş, bir soru üzerine “Pandemi sürecinde 22 Mart’tan bu yana açılan firma oldu ancak battı diyebileceğimiz bir durum olmadı, bizim üyelerimiz arasında Kovid-19 nedeniyle işyerini kapatan bir işletme veya firma yok. Ancak bu süreçte 64 yeni işyeri ve firma kuruluşu gerçekleşti. Yabancı sermayeli bir kuruluş açılmadı” dedi.

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN
Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: