Moody’s, New York Community Bancorp için 1 milyar dolarlık artırımın ardından yükseltmeyi değerlendiriyor

0

Moody’s, New York Community Bancorp’un (NYSE:NYCB) görünümünü değiştirerek bankanın kredi notunda potansiyel bir yükseltmeye işaret etti. Bu değişiklik, eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in liderliğindeki Liberty Strategic Capital gibi kuruluşlardan gelen önemli yatırımlarla NYCB’nin son zamanlarda 1 milyar dolarlık sermaye infüzyonunun hemen ardından geldi. Ayrıca banka, daha önce Para Birimi Denetçisi olarak görev yapmış olan Joseph Otting’i yeni CEO olarak atadı.

Derecelendirme kuruluşunun NYCB’yi bir yükseltme için incelemeye alma kararı, sermaye artırımının bankanın finansal ölçümleri üzerindeki beklenen olumlu etkisini yansıtmaktadır. Özellikle, bir bankanın finansal dayanıklılığının kritik bir göstergesi olan adi özkaynak katman 1 (CET1) oranının, imtiyazlı özkaynakların adi hisselere tam olarak dönüştürülmesi varsayımıyla %10,3’e yükselmesi öngörülmektedir. Bu, 31 Aralık 2023 itibariyle kaydedilen %9,2’lik CET1 oranına kıyasla bir iyileşmeye işaret ediyor.

Moody’s, planlanan sermaye enjeksiyonunun zorlu bir dönemden sonra NYCB’nin istikrarını desteklemeye hazır olduğunu ve bankanın kredi itibarını artırabileceğini kabul ediyor. Ancak kuruluş NYCB’nin kredi kayıpları için ayırdığı karşılıkları daha da arttırması gerekebileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

Moody’s geçtiğimiz hafta NYCB’nin uzun vadeli kredi notunu “Ba2 “den “B3 “e düşürmüştü. Potansiyel bir yükseltme için yeniden değerlendirme, sermaye artırımı ve devam eden stratejik değişikliklerin ardından bankanın kaderinde bir değişime işaret ediyor.

NYCB’nin yeni yönetimi, NYCB’nin bazı kredileri için banka dışı teklif sahiplerinin ilgisine dikkat çekerek bankanın geleceğine yönelik proaktif bir yaklaşımın sinyallerini verdi. CEO ayrıca önümüzdeki ay yeni bir iş planının açıklanacağını belirtti. Bu gelişme, bankanın temettü oranını bir kez daha düşürmesinin ve mevduatlarda %7’lik bir düşüş bildirmesinin ardından geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.