Rusya, S-500 füzelerini hipersonik füzelere karşı test etti

0

Batı ülkeleri özellikle Fransa ile arasında topyekün ve nükleer savaş söylemlerinin arttığı bir dönemde Rusya, S-500 Prometheus hava savunma sistemleriyle hipersonik füzelere karşı başarılı test gerçekleştirdi.

Rus haber ajansı Izvestia, Rusya savunma bakanlığından kaynaklara dayandırarak, Rusya’nın yakın zamanda S-500 füze savunma sistemiyle yeni çalışmalar estler gerçekleştirdiğini ve hipersonik füzeleri vurma yeteneğini kabiliyetini test ettiğini bildirdi . İzvestia’ya göre S-500 sistemi, Rus hipersonik planör aracı ‘Avangard’a benzer hedefleri doğru bir şekilde takip edip etkisiz hale getirerek etkinliğini kanıtladı. Batılı ülkeler hipersonik füze konuşlandırmak için çabalarken, Rusya’nın bu tür füzeleri vurabileceği iddiası dünya kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Rusya’nın en son teknolojiyle üretilen füze savunma sistemi S-500 Prometheus, 2021 yılında hizmete girdi. S-400 sistemi öncelikli olarak uçaklara, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı hava savunması için tasarlanırken, aynı zamanda terminal aşamasında 60 km yarıçapındaki 3.500 km’ye kadar menzilli balistik füzeleri de engelleyebiliyor.

Ancak S-400’ün halefi olan S-500 Prometheus, öncelikle kıtalararası balistik füzeler de dahil olmak üzere balistik füzeleri maksimum 600 km menzilden engellemek için üretildi. Raporlara göre S-500 sistemi, 600 km menzil ve 200 km’ye yakın irtifalardan gelen balistik füzeleri veya uyduları imha etmek için tasarlanmış 77N6 ve 77N6-N1 adlı iki füzeyi de kullanabiliyor.

Bazı raporlarda sistemin aerodinamik hedeflere karşı S-400’ün 40N6E türevi olan 400 km menzile sahip 40N6M’yi kullandığı iddia edildi. Aynı anda 10 balistik hedefi vurabilen sistemin, saniyede 7 km’ye varan hızlarda hareket eden hedefleri vurabildiği iddia ediliyor.

Ruslar, S-500 sisteminin S-400 sisteminin yerine geçmeyi değil, onu A235 sistemiyle birlikte tamamladığını belirtti. Sistem, S-400 ile koordineli çalışarak çok çeşitli hava tehditlerine karşı katmanlı bir savunma oluşturuyor.

S-500 HİPERSONİK FÜZELERİ VURABİLİR Mİ?

Balistik füzelerden farklı olarak hipersonik füzeler, dünya atmosferinde seyahat etme ve füze savunma sistemlerinden kaçmak için uçuşları boyunca rota değiştirme yeteneğine sahip. Balistik füzeler binlerce kilometre uzakta tespit edilebilirken, hipersonik füzeler yalnızca birkaç yüz kilometre mesafede tespit edilebilir; bu da yörüngeyi hesaplamak, hazırlamak ve hedefi engellemek için birkaç füzeyi fırlatmak için daha kısa tepki süresi olur. Rusya, Avangard destekli planör aracı ve Zircon hipersonik seyir füzesinin başarılı konuşlandırmalarıyla hipersonik yarışa liderlik ediyor. Bu arada ABD dahil Batılı ülkeler hâlâ hipersonik füze geliştirme aşamasında.

Askeri Rusya portalı editörü Dmitry Kornev, S-500 sisteminin, kısa menzilli sistemlerden kıtalararası balistik füzelere (ICBM’ler) kadar, alçak irtifalarda uçan hipersonik füzeler de dahil olmak üzere hipersonik hızlarda hareket eden füzeleri önleme yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

S-500 sisteminin hipersonik füzeleri önlemedeki başarısı muhtemelen yeni radarlar ve güçlü bir bilgi işlem kompleksi sayesinde sağlanıyor. Ayrıca Kornev’e göre hedefleri kovalamak için manevra kabiliyeti yüksek ve son derece yüksek hızlara sahip füzeler gerekiyor.

HİPERSONİK SAVUNMA PROJELERİ

Amerika Birleşik Devletleri, hipersonik füzeleri engellemek için Glide Phase Interceptor’ın (GPI) geliştirilmesiyle aktif olarak ilgileniyor ve 2029 yılına kadar konuşlandırılması planlanıyor. İsrail geçen yıl yeni Sky Sonic savunma sistemini tanıttı ancak belirli bir zaman çizelgesi verilmedi. Ayrıca Avrupa ülkeleri iki yeni sistem geliştiriyor: MBDA Aquila ve HYDEF sistemi.