Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaEkonomiSatılık savaş uçakları

Satılık savaş uçakları

Dünyanın bir çok ülkesinde 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana çeşitli savaşlarda yer alan veya askeri amaçlarla kullanılan jet uçakları internet siteleri üzerinden satışa çıkarıldı. Bu uçaklar arasında 1980 yılı üretimi F16 savaş uçağının yanı sıra, 1986 üretimi Rusların ünlü MIG 29 avcı uçağı ve 1959 yılında üretilen F4 Phantom uçağı da bulunuyor.

İkinci dünya savaşından bu yana birçok ülke tarafından hava kuvvetleri için üretilen binlerce uçak, kullanım ömürlerini tamamladıktan sonra depolama alanlarına çekiliyor veya imha ediliyor. Bazı koleksiyonerler ve uçak meraklıları, bu uçakları satın alıp, bakımlarını yaptırdıktan sonra tekrar uçuruyorlar. Sivil kullanım amacıyla alınan uçaklardan silah sistemleri ve üzerlerindeki askeri ürünler tamamen sökülerek uçaklar silahsızlandırılıyor. Sivil kaydı yapılan uçakları sahipleri bir süre kullandıktan sonra çeşitli sebeplerle satışa sunuyor.

F16 savaş uçağı Amerika’da bir internet sitesi tarafından 8.5 milyon dolara satılıyor.
F16’DAN MIG 29’A, F4’TEN HARRIER’E

Bugün internet üzerinde binler askeri uçak satışa sunuldu. Çeşitli havacılık sitelerinde yapılan ABD üretimi 1980 yılında üretilen F16 avcı uçağı, 1986 yılında Sovyetler Birliği dağılmadan önce üretilen MIG 29 avcı uçağı ve 1959 yılında üretilen F4 Phantom avcı uçağı dikkati çekiyor. Halen aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülkede kullanılan uçaklardan F16 avcı uçağı 8 buçuk milyon dolar, F4 Phantom 3 milyon 250 bin dolar, MIG 29 ise 4 milyon 650 bin dolar fiyatla satışa sunuldu. Uçaklar arasında 2003 yılında üretilen CASA askeri nakliye uçağı da yer alıyor. İnternet sitesinde uçağın fiyatı için iletişime geçilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir zamanlar Rusların en iyi jet savaş uçağı olan MIG 21’in fiyatı sadece 40 bin dolar.
40 BİN DOLARA MIG 21

İnternet üzerinde satılan en ucuz olan uçaklardan Sovyetler Birliği üretimi olan MİG 21 PFM jet uçağı bugün halen bazı az gelişmiş ülkeler tarafından kullanılıyor. MIG 21 uçakları geçtiğimiz günlerde Libya’da UMH birlikleri tarafından Hafter unsurlarından geri alınan Al Watiya askeri havaalanında hangarlarda görüldü. İnternet üzerinde satışa sunulan MIG 21’in fiyatı ise sadece 40 bin dolar.

Nazi Almanyası tarafından üretilen bu uçak 430 bin Euro. İlanda pazarlık yapılır diyor
NAZİ UÇAĞI 430 BIN EURO

2’nci Dünya Savaşı’nın son döneminde 1944 yılında Nazi Almanyası tarafından üretilen çift jet motorlu Messerschmitt Me 262 uçak 430 bin Euro’dan satışa çıkarıldı. Yine Kore Savaşı sırasında büyük başarı sağlayan ABD uçaklarından 1952 yılı üretimi olan bugün halen çeşitli gösteri uçuşlarında kullanılan F86’da 275 bin dolarla satılıyor.

Dünya’da ABD, İngiltere, İtalya gibi az sayıda ülke tarafından kullanılan ve dikine iniş kalkış özelliğiyle Uçak gemilerinin vazgeçilmezi olan Harrier.
DİKEY İNİŞ KALKIŞ YAPAN HARRIER

İnternet sitelerinde satışa sunulan İngiltere kraliyet hava ve deniz kuvvetleri için üretilen dikine iniş kalkış yapabilen Harrier tipi GR3 ve FA2 gibi ilginç uçaklarda bulunuyor. Keşif ve yakın destek için üretilen ve halen birçok ülkede uçak gemilerinde kullanılan uçakları satın almak isteyenlerin fiyat alması gerektiği belirtiliyor.

Çek uçak endüstrisinin dünyaya armağan ettiği Albatros uçağı. Hem jet tekamül eğitimi hemde yakın destek uçağı olarak heln çeşitli ülkelerce kullanılıyor.
155 BİN DOLARA ALBATROS

Satıştaki uçaklardan en çok rağbet görenleri Çek Cumhuriyeti üretimi Albatros uçağı. Çift kişilik olarak üretilen ve 2’nci nesil jet eğitiminin yanı sıra hafif saldırı görevlerinde de kullanılan uçaklardan bir tanesi geçen 20 Mart günü Suriye’nin Bahar Kalkanı harekatı sırasında Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldü. Albatros uçaklarının fiyatları içerisinde bulunan donanıma göre 155 bin ile 250 bin dolar arasında değişiyor.

Rusların en iyi savaş uçaklarından olan MIG 29’un satış fiyatı sadece 4 milyon 650 bin dolar.

Diğer taraftan internet sitelerinde onlarca tek motorlu ve çift motorlu savaş uçağı 30 bin dolardan başlayan fiyatlarla alıcılarını bekliyor.

F4 Phantom. Halen aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke tarafından kullanılan avcı bombardıman uçağı. Fiyatı 3 milyon 250 bin dolar.
Diğer haberler

İlgi çeken haberler