Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaAntalyaSEBEV Projesi hayata geçiyor

SEBEV Projesi hayata geçiyor

 

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) – KUMLUCA’da kırsal alanların gelirinin artması ve cazibe alanları haline gelmesi amacıyla Sevgi ve Barış Huzur Evleri (SEBHEV) projesi hayata geçiyor.

Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü Altınyaka Bölge Şefi Ahmet Kocabıyık’ın koordinatörlüğünü yaptığı proje hakkında Gölcük Mahallesinde vatandaşlara hakkında bilgi verildi. Proje kapsamında, pilot bölge seçilen Kumluca’ya 60 kilometre uzaklıktaki Gölcük Mahallesindeki ikamet edilmeyen atıl evler tespit edilecek. Bu evler restore edilerek yaşanabilecek hale getirilecek. Evler ikamet edilebilecek hale gelince, büyükşehirlerde emekli olmuş ailelere uygun fiyata kiraya verilecek. Büyükşehirlerdeki astronomik kira fiyatlarından kurtulmak ve köy hayatını tercih eden emekliler aynı zamanda, yaşadıkları evlerin etrafında, organik sebze üretimi yapacak. Hayvan tavuk, keçi ve inek besleyecek ve bundan gelir elde edecekler.

Konuyla ilgili bilgi veren Ahmet Kocabıyık, “İnsanlarımızın son baharını üreterek geçirmesi için SEBHEV projesini hayata geçiriyoruz. Bu proje sayesinde kırsal bölgelerimizin ekonomik ve sosyal açıdan hareketlenmesini hedefliyoruz. Bu proje sayesinde, şehir ortamından bunalmış, kırlarda nefes almak isteyen, çok ucuz kiralarla kırsal alanda oturmak isteyenlere kapı açıyoruz. İnsanlarımızın bahçesinde sebze meyve üretmek isteyenler hayallerini gerçekleştirebileceği ortamlar oluşturuyoruz. Tavuk, keçi veya inek besleyebilecekler ve bunların yumurta, sütü ve etinden gelir sağlamak isteyenlere imkân sağlıyoruz. Pilot bölge olarak Gölcük Mahallemizi seçtik. Ardından Büyükalan ve Karacağaç ve Altınyaka mahallelerimizde de aynı projeyi uygulamayı düşünüyoruz” dedi.

8 aile evlerinin restore edilmesi halinde proje dâhilinde kiraya verebileceklerini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Diğer haberler

İlgi çeken haberler