Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana SayfaGündemSerhan Antalyalı: “Devletimizin ve ülkemizin yanındayız”

Serhan Antalyalı: “Devletimizin ve ülkemizin yanındayız”

Uluslararası Rotary 2430 Böge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı, Mavi Vatan konusu ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı Yunanistan’ın girişimiyle kurulmaya çalışılan ittifaka karşı, “Bizim için en büyük öncelik ülkemizdir. Ülkemizin faydasına olacak her konuda Türk Rotaryenleri olarak ülkemizin ve devletimizin yanındayız” dedi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Türkiye’nin çok büyük kısmıyla, Afganistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ı da kapsayan Uluslararası Rotary 2430 Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı gazetecilerle bir araya gelerek gündemdeki konular ve rotary kulüplerinin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünyada bugün, 200’den fazla ülkede 36 bin kulüpte 1 milyon 200 bin rotaryenin olduğunu söyleyen Serhan Antalyalı, Türkiye’de ise rotary kulüplerinin İstanbul’un içerisinde Marmara bölgesi, İzmir’le birlikte Ege bölgesi ve Anadolu’nun diğer kısımlarında olmak üzere 3 ayrı bölümde kümelendiğini anlattı. Antalya’nın da bulunduğu 2430 Bölge’nin dünyanın en büyük coğrafi bölgesine dahil olduğunu belirten Başkan Antalyalı,  “Bizim bölgemiz Türkiye’nin çok büyük kısmıyla, Afganistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ı kapsıyor. Tüm bölgemizde yaklaşık 2 bin 500 rotaryen bulunmaktadır” dedi.

7 FARKLI ODAK NOKTASI

Rotary kulüplerinin iş ve meslek sahibi insanlardan oluştuğunu söyleyen Serhan Antalyalı, “En temel hedefimiz 7 ayrı odak noktada projeler üretmektir. Bunların başında hastalıkların önlenmesi, anne ve çocuk sağlığı, temiz su ve hijyen, ekonomik kalkınma, temel eğitim ve okuryazarlık, barış ve anlaşmazlıkların çözümü ve çevre konuları gelmektedir. Bu 7 ayrı odak noktada insanlığa yardım etmeye çalışıyoruz” dedi.

285 BİN DOLARLIK PROJE

Bütün dünyayı etkileyen Covid-19 salgını sırasında Uluslararası Rotary’nin projeler üretme konusunda çok hızlı hareket ettiğini belirten Başkan Antalyalı, “Ülkemizde bu konuda yurtiçinden ve yurt dışından çeşitli kaynakları bir araya getirerek çok önemli bağışlarda bulunduk. Bizim bulunduğumuz 2430 Bölge yaklaşık 285 bin dolarlık proje yaparak, aldığı ventilatör yani solunum cihazlarıını ülkemizde çeşitli yerlerde tıp fakültelerine bağışladı. Yine İstanbul’un olduğu Uluslararası Rotary  2420 Bölge’de 210 bin dolara ülkemizin ilk taşınabilir seyyar tomografi cihazını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bağışladı” diye konuştu.

ÇOCUK FELCİ İÇİN BÜYÜK KAMPANYA

Rotarynin sağlık konusunda özel bir hassasiyeti olduğunu anlatan Serhan Antalyalı, “Uluslararası  Rotary, 1980’li yıllardan bu yana yaklaşık 2 milyar dolar harcayarak 3 milyardan fazla çocuğun aşılarını yaparak dünyada çocuk felcini silme gayreti içerisindedir. Kampanyanın ilk başladığı yıllarda 128 ülkede çocuk felci hastalığı görülürken bugün sadec Pakistan ve Afganistan’da görülmektedir. Yüzde 99.9 oranında dünyadan çocuk felcini silmiş durumda” dedi.

DEVLETİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Son aylarda özellikle Ege ve Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan olarak tanımlanan bölgede Türkiye’ye karşı başta Yunanistan olmak üzere Kıbrıs Rum kesimi, Mısır, Fransa, BAE ve İsrail gibi ülkelerin enerji üzerinden bir araya gelerek blok oluşturma çabaları konusundaki bir soru üzerine Uluslararası Rotary 2430 Bölge Başkanı Serhan Antalyalı şunları söyledi:

“Tabii ki en doğru çözüm barışçıl çözümdür. Ama bizim için en büyük öncelik ülkemizdir. Ülkemizin her zaman yanındayız. Bizler vatanını, milletini, bayrağını deven insanlarız. Ülkemizin faydasına olacak her konuda Türk Rotaryenleri olarak ülkemizin yanındayız, devletimizin yanındayız.”

YORUMLARINIZI FACEBOOK ÜZERİNDEN YAZIN

Diğer haberler

İlgi çeken haberler

%d blogcu bunu beğendi: