Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaManavgatSide'de tartışmalı otel yıkımı

Side’de tartışmalı otel yıkımı

ANTALYA’nın Manavgat ilçesi Side Mahallesi’nde Danıştay’ın 1986 yılında Yalı Hotel’in hakkında ‘yapının ömrünü tamamlayıncaya kadar yıkılamayacağı’ kararına rağmen Antalya Valiliği, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Manavgat Belediyesi tarafından yürütülen Antik Side Kentsel Tasarım Projesi’nin kapsamında Manavgat Belediyesi tarafından yıkım işlemi başlatıldı.  Manavgat Belediyesi’nden çok sayıda  personelin gelerek binayı boşaltmasının ardından başlanılan yıkım işlemi sırasında yürütmeyi durdurma kararı verilmesi üzerine belediye personeli ayrıldı. Binadan boşaltılan malzemeler yol üzerinde olduğu gibi bırakıldı

Dünyaca ünlü Side Mahallesi’nde Side İmar Uygulama Planı  Antik Side Kentsel Tasarım Projesi kapsamında 1972 yılında faaliyete başlayan Yalı Hotel’in de yıkılma kararı otel sahibi İhsan Aral’a 2 sene önce tebliğ edildi. İhsan Aral, tebligat üzerine hem imar uygulama planına hemde yıkım kararlarına itiraz etti. İtiraz süresince yürütmenin durdurulmasını da isteyen İhsan Ural’ın talebi Antalya 5’nci İdare Mahkemesi tarafından geçen 8 Nisan’da itiraz yolu açık olmak üzere reddedildi.  Yalı Otel’in sahibi İhsan Aral, karara karşı Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Konya Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı beklenilmeden Manavgat Belediyesi ekipleri onlarca çalışan bugün sabah saat 07:30’da Yalı Hotel’e geldi. Jandarma ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınmasının ardından binayı ve eklentileri olan işyerlerindeki ürünleri boşaltan işçilerin ardından iş makinalarıyla binanın yıkımına başlandı. Yıkım sırasında bina sahibi İhsan Aral, otelin aynı zamanda kendi ikametgahı olduğu, yürütmeyi durdurma kararı için başvuruda bulunduklarını belirterek zabıta görevlileriyle tartıştı. İhsan Aral, zabıta görevlileri tarafından yaka paça binadan dışarı çıkarıldı.

Gazetecilere açıklama yapan İhsan Aral, Side’de, şu anda Yalı Hotel’in olduğu yerde 4 nesildir yaşadıklarını, kendilerinin başka evi olmadığını anlattı. Yalı Hotel’in Side bölgesi SİT alanı ilan edilmeden 1972 yılında hizmete açıldığını, çeşitli defalar davalara konu olduğunu söyleyen Aral, “Danıştay, 1986 yılında ‘Taşınmaz üzerindeki yapının ömrünü tamamlayana kadar 18/07/1985 gün ve 1313 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu kararı doğrulturunda korunacağı tabiidir’ diyerek binalarımızın kendileri yıkılmadan yıkılamayacağı yönünde karar aldıç Buna rağmen Manavgat Belediyesi, bu karara karşın ısrarla bizim binamızı yıkmak istiyor. Geçen Çarşamba günü akşam saat 16:30 sıralarında otele gelen zabıta görevlisi, çalışanımıza ‘binayı boşaltmamız gerektiğini, Pazartesi yıkım yapılacağını’ söylemiş. Ben bunu duyunca Manavgat Belediyesi’ne faks çektim, kontrol için aradığımda faksın mürekkebinin bittiğini söylediler. Bunun üzerine mail attım bu seferde bilgi işlemdeki çalışanın yerinde olmadığı söylendi” dedi.

Yürütmeyi durdurma kararının kendisine tebliğinin geçen pazartesi olduğunu anlatan İhsan Aral, kendisinin tebligatı alır almaz Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz ettiğini ve gerekli belgeleri PTT’yle gönderdiğini anlatan İhsan Aral, “Yürütmeyi durdurma kalkar kalkmaz belediye anında yıkıma geldi. Ben itiraz belgelerimi PTT’yle gönderdim. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle postalar işlemiyor. Postahanedekilerin hepsi izinde. Postalar gitmediği zaman hakimler karar veremiyor. Esasında tamamıyla haklıyım. Danıştay kararlarım var” dedi.

Yürütmeyi durdurma kararının olmasına rağmen 8-9 tane zabıtanın kendi mülkünden şiddet uygulayarak zorla çıkardıklarını söyleyen İhsan Aral, “Bugün başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olmak üzere bütün sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Hem ceza davası hemde tazminat davası açacağız. Danıştay kararına rağmen evimizi yıktıklar” diye konuştu. Aral, yürütmeyi durdurma kararının UYAP’a yüklenmesinin ardından belediye başkanının emriyle diğer binanından yıkılmaya çalışıldığını, merdivenlerin ve balkonların kullanılamaz hale getirildiğini belirtti.

Aynı yerde ikamet eden İhsan Aral’ın annesi Gülnihal Aral (75) ise ikametgahının Side’de olduğunu, salgın başladıktan sonra kalmak için Antalya’ya kızının yanına gittiğini söyledi. Gülnihal Aral, “Benim her şeyim burada, ailemin mezarları burada. CHP’li Manavgat Belediyesi koronavirüs salgınında evimiz yıkıyor” dedi. Yıkım devam ederken Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Halis Akkaya’yı bulan Gülnihal Aral, kendisinin hasta olduğunu ve salgının ortasında evinin yıkılmasıyla ortada kalacağını söyledi. Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Halis Akkaya’da, “Manavgat Belediyesi size yardımcı olur” dedi.

Yıkım çalışmasını izleyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise Side’nin sadece Manavgat’ın değil, Antalya’nın hatta Türkiye’nin gözbebeği olan bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Side’de tarihin gün ışığına çıkarılması Antalya Valiliği ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’yla birlikte proje yürüttüklerini anlatan Başkan Sözen, “Bu projeyle Side değerini katlayacak. Side eski haline geri dönecek” dedi. Başkan Sözen, 75 yaşındaki Gülnihal Aral’ın bugün sabah saat 07:00’de geldiğini bunun da kameralarla tespit edilebileceğini söyleyerek, bina hakkında verilen Danıştay kararının ise eski bina için olduğunu o binanın şimdi yerinde bulunmadığını söyledi.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler