Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaEkonomiTarımda ürün çeşitlendirilmesine gidilmeli

Tarımda ürün çeşitlendirilmesine gidilmeli

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Manavgat’ta tarımın önemli olduğunu, ilçede ürün çeşitlendirilmesinin yapılması gerektiğini söyledi.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın moderatörlüğünde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un konuşmacı olduğu Manavgat’ta tarım ve gelecek senaryoları konulu online toplantı gerçekleştirildi. İnternet üzerinden online gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Başkan Ahmet Boztaş yaptı. Yaptığı konuşmada MASİAD Başkanı olduğu dönemde Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ile Manavgat 2050 vizyon projesi için birlikte çalıştıklarını belirterek Gülçubuk’un 8-9 yıl önce Manavgat’ın turizmin olduğu kadar tarımında başkenti olması gerektiği üzerinde durduğunu söyledi. Başkan Manavgat’ın son 5 yılda tarımda ciddi bir ivme kazandığını belirterek tropikal meyve konusunda bir üst olma yolunda ilerlediğini ve bunda Gülçubuk’un vizyon projesinin çok büyük katkı sağladığını söyledi.

Manavgat’ın tarımdaki girişimlerini önemsediği belirterek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un keşke ülke genelindeki il ve ilçenin kendisini sorgulayarak tarımda böyle bir ivme kazanması gerektiğinin altını söyledi.

Gülçubuk, Manavgat’ın 2012 den bugüne Manavgat, neotik tarımda kovidik tarıma neler öğretiyor, tartışma alanlarında ve üretimde değişikler, sorunlarda farklılaşmalar, Muz üretiminden muz dağlarına, gelecek arayışları farklı senaryolar, neler yapmalı farklı bütünleşmeler? İçeriğinde bir sunum gerçekleştirdi.

ÜRÜN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Sunumda Manavgat’ta 8 yıl önce olduğu tarımda en büyük sorunun plansızlık ve ürün çeşitlendirme olduğunu kaydeden Gülçubuk, tarımda ürün çeşitlendirmesinin Manavgat açısından önemine vurgu yaptı.Gülçubuk, Manavgat’ın  ürün çeşitlendirmesini mutlaka yapması gerektiğini kaydetti.

MANAVGAT’TA OLDUĞU GİBİ TÜM TÜRKİYE’DE MUZ ÜRETİMİ ARTIYOR

Manavgat’ta olduğu tüm Türkiye’de muz üretiminde ciddi bir artış yaşandığını vurgulayan Gülçubuk, üreticinin gelecek senaryolarına hazır olması gerektiğinin altını çizdi.

MUZ YATIRIMLARI RİSK OLUŞTURUYOR

Muz yatırımlarının risk oluşturduğunun altını çizen Gülçubuk, 2014 yılında 21 dekar olan Manavgat muz yatırımlarının 2019 yılında 6 bin dekar ulaştığını söyledi. Manavgat’ta muz yatırımlarının son bir yılda 2 katına çıktığına vurgu yapan Gülçubuk, muz yatırımlarının 2021 yılı başına 11 bin dekarı geçmesinin beklendiğini ve bunun çok büyük risk olduğunu vurguladı. Sunumunda yarıca muzda şu an uygulanan % 145 olan gümrük vergisinin bir risk olduğunu ve bu verginin düşmesi halinde yaşanacak krizde üreticinin gelecek senaryolarına hazır olması gerektiğinin altını çizdi.

MANAVGAT MUZU İLE İLGİLİ MARKALAŞMA ÇALIŞMALARI YAPILMALI

Gülçubuk seminerde Manavgat’ta muzu ile ilgili inevayon, markalaşma tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini kaydetti.

MANAVGAT MUZU KALİTELİDİR

Manavgat’ta muz yatırımlarına değinen Başkan Boztaş, Manavgat Muzunun doğal gübrelerle yetirildiğini belirterek Manavgat Muzunun kaliteli hijyenik ve aroması ile çok güzel olduğunu söyledi. Boztaş, Manavgat Muzu bir Türkiye markası olma yolunda ilerliyor dedi.

Sunumun ardından Webinar ve soyal medya hesaplarından gelen sorular cevaplandırıldı.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler