Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaGündemUlaştırma ve orman golf planına olur verdi

Ulaştırma ve orman golf planına olur verdi

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, daha önceleri marina ve yangın yönetim merkezi nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün itiraz ettiği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan’da  yapılacak golf sahaları planına şimdi olur verdiklerini söyledi. Başkan Sözen, “Ulaştırma Bakanlığı limandan feragat ederek, ‘Ben buradan elimi eteğimi çekiyorum, Tamam sayın turizm bakanlığı burayı 4 tane işletmeye verebilirsin’ diye marinayı kaldırarak ulaştırma bakanlığı olumlu görüş beyan etmiş. Orman’da maalesef, buranın bu plan noktasında devam etmesi yönünde olumlu görüş beyan etmiş

Manavgat Ulualanı Koruma Platformu (MUKP), ilçedeki muhtarlara Ulualan bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı planlaması sonrasında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, platform üyesi meslek odaları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve ilçedeki muhtarlar katıldı. Toplantıda konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ulualan’ın ilçenin geleceği olduğunu belirterek, orada yapılması gerekenlerin ben yaptım oldu şeklinde değil, ortak akılla yapılması gerektiğini anlattı. Bakanlıkta kimseye sorulmadan ve danışılmadan bir plan yapıldığını ve buna göre, yaklaşık 3 bin hektarlık bir alanın golf sahası olarak planlandığını anlatan Başkan Sözen, bu planın hayata geçmesi durumunda ilçe merkezinin denizle bağlantısının kesileceğini söyledi.

ORTAK AKILLA YAPALIM

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen toplantıda şunları söyledi:

“Bu plan hayata geçerse son derece haksız bir uygulama. Çocuklarımızın geleceğini düşünmek için mutlaka nefes alacak alanlar oluşturmalıyız burada. Biz demiyoruz ki, ‘Şunu hazırladık, bunu uygulayın’ Hayır ortak akılla oturalım konuşalım. Bakanlık önder olsun, dünya genelinde devasa projeler yapan profesyonel ofisler var. Bunlardan da destek alalım. Kentimizin yetiştirdiği, çocuklarımızdan, odalarımızdan fikirler alalım. Siyasi partilerimizi dinleyelim, akıl üretebilecek insanlar düşüncelerini paylaşsın.  4 kişiyi mutlu etmek mi önemlidir,  bir yönetici anlayışı için yoksa bütün kenti mutlu etmek mi önemlidir?”

OYMAPINAR’DA DA YAPILABİLİR

Golf sahalarının Oymapınar alternatif turizm bölgesinde yapılabileceğini belirten Başkan Sözen, “Rahmetli Oymapınar Belediye Başkanı Mehmet Bozkurt zamanında orası alternatif turizm alanı olarak ilan edildi. Doğa harikası bir yer, olağanüstü güzel koyları, çamlıkları ve düz alanları var. Manavgat’a renk katacak o kadar güzelliği olan bir yer. Golf nedir diye önümüze gelince dünyayı inceledim. İlla deniz kenarında yapılmak zorunda olmayan bir spor. Oymapınar’da da yapılabilir, orası atıl. Olağan üstü güzel ama bir o kadar da atıl bir yer” dedi.

BANA İFTİRA ATILIYOR

Ulualanı korumak için haklı bir davanın mücadelesini verdiklerini belirten Başkan Sözen, koşulmadığı, susulduğu zaman Ulualan’ın yanlış bir şekilde Manavgat’ın çıkarları düşünülmeden planlanacağını anlattı. Ulualan’da bulunan mahallelerde farklı bir bilgilendirme yapıldığını anlatan Başkan Sözen, köylünün mülkünü de korumak zorunda olduklarını söyledi.  Bu bilgilendirme sırasında kendisine de iftira atıldığını söyleyen Başkan Sözen, “Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in orada mülkleri var. Onun için bakanlıkla anlaşmış diyorlar. Böyle bir şey yok. Ağzımdaki tükrüğüm kuruyuncaya kadar, imza atmak için insanları ikna etmeye çalışan arkadaşlarım gibi bir Şükrü Sözen var. İnandığım dava bu. Kesinlikle ve kesinlikle bu plan bu şekilde geçmemelidir diye açıkça yüreğini koyan bir Şükrü Sözen var” dedi.

HER İKİ BAKANLIKTA ‘OLUR’ VERDİ

Daha önceleri hem Ulaştırma Bakanlığı’nın hemde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın golf alanları planına karşı çıktığını söyleyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulaştırma Bakanlığı’nın bizim elimizde resmi yazıları var. ‘Ey turizm bakanlığı bu marinayı, yat limanını kaldıramazsın, kaldırma. Bu kent için bu yatırım önemli. İddia ettiğiniz gibi açık deniz diyemezsiniz, Türkiye’de ve dünyada açık denizde bir çok liman var. Bu doğru bir bakış açısı değil. Biz bu yatırımı yapacağız’ diyen, projesi bile hazır olan bir Ulaştırma Bakanlığı vardı. Bu yazılar bizim elimizde. Ama ne hikmetse Ulaştırma Bakanlığı limandan feragat ederek, ‘Ben buradan elimi eteğimi çekiyorum, Tamam sayın turizm bakanlığı burayı 4 tane işletmeye verebilirsin’ diye marinayı kaldırarak ulaştırma bakanlığı olumlu görüş beyan etmiş. Ormanın orada yeri var, pisti var. Yangın zamanında kullanılan, acil durumlarda kullanılan, fıstık çamlarının olduğu. Ormanda aynı düşünceyi beyan ediyordu, bölge nezdinde ‘bu  projeye bizde itiraz ederiz’ diye. Ormanda maalesef, buranın bu plan noktasında devam etmesi yönünde olumlu görüş beyan etmiş.”

Başkan Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın planını durdurmanın tek yolunun toplu bir dille konuşabilmek olduğunu ifade ederek, “Ilımlı, yapıcı ama kararlı bir dille konuşabilmek. Desteğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.

Diğer haberler

İlgi çeken haberler