Vinci Partners, Compass ile birleşerek 50 milyar dolarlık AUM devi yaratacak

0

RIO DE JANEIRO – Brezilya’nın önde gelen alternatif yatırım platformlarından Vinci Partners Investments Ltd. (NASDAQ: VINP), bugün Latin Amerika’nın önde gelen bağımsız varlık yönetimi firması Compass ile stratejik bir iş birleşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Birleşme sonucunda, 50 milyar doların üzerinde yönetilen varlığa sahip tam hizmetli bir Latin Amerika alternatif varlık yöneticisi ortaya çıkacak.

1995’te kurulan Compass, çeşitli varlık sınıflarında 37 milyar doları yönetiyor ve ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere yedi ülkede önemli bir varlığa sahip. Anlaşma, Vinci Partners’ın Latin Amerika’da alternatif yatırımlara açılan bir kapı olarak konumunu güçlendirmesini ve bir dizi yerel ve küresel yatırım fırsatı sunmasını sağlayacak.

Birleştirilen kuruluş, Compass’ın Latin Amerika’daki güçlü itibarından ve geniş dağıtım ağından yararlanacak. Vinci Partners CEO’su Alessandro Horta, bu işlemin Vinci’nin stratejik büyüme planının bir parçası olarak coğrafi erişimi arttırmak ve gelir kaynaklarını çeşitlendirmek açısından önemini vurguladı.

Ortak ve CEO Jaime Martí de dahil olmak üzere Compass yöneticileri, her iki firmanın tamamlayıcı güçlerine dikkat çekerek ortaklıktan duydukları heyecanı dile getirdiler. Bu işlemin Vinci’nin hisse başına ücrete bağlı kazancına hemen etki etmesi bekleniyor.

Anlaşma, 11.783.384 adet Vinci A Sınıfı adi hisse senedi ve 31,3 milyon dolar nakit ön ödemeyi içeriyor. Compass ortakları, 2028 yılına kadar performans ölçütlerine dayalı olarak birleşik kuruluşta %7,5’e kadar ek hisse kazanabilir.

2024’ün üçüncü çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen kapanışın ardından Compass’ın kurucuları Manuel Balbontín ve Jaime de la Barra, Vinci’nin Yönetim Kurulu’na katılacak. Compass’ın üst düzey yönetimi, Vinci’nin uzun vadeli stratejik planıyla uyumlu olarak görevlerine devam edecek.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.