Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaAntalyaYöreler Renkler'de Karadeniz fırtınası

Yöreler Renkler’de Karadeniz fırtınası

 

ANTALYA,(DHA) – ANTALYA’da yaşayan Karadenizliler, Muratpaşa Belediyesi’nin 6’ncısını düzenlendiği Yöreler Renkler Festivali’nde bir araya geldi. Karadenizliler gecesinde, Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’nı dolduranlar el ele verdi ve horonlar oynandı.

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin Türkiye’nin tüm renklerini buluşturduğu Yöreler Renkler Festivali’nde sahne bu kez doğduğu yeri de doyduğu yeri de unutmayan Karadenizlilerindi. 29 Mayıs’ta başlayan festivalin Karadeniz Gecesinde, Antalya’da yaşayan Karadenizliler, Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’nda bir araya geldi. Karadenizliler, festival meydanında tencereleri hazırlayıp kuymak yaptı, karalahana sarmasından turşu kavurmasına, mısır ekmeğinden Laz böreğine yörenin en sevilen lezzetlerini hem tanıttı hem de ikram etti.

Her akşam müzikleriyle farklı bölgenin tanıtıldığı festivalde güneşin batmasıyla birlikte kemençe sesleri yükseldi. Hareketli ezgilere meydanı dolduranlar horonlarla eşlik etti. Samida ve Yayla Trio konseriyle devam eden gecede, herkes el ele verdi, Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’nda horon saatlerce devam etti. Gecede, Muratpaşa Belediyesi Başkanvekili Hüseyin Sarı, Antalya’da kurulan Karadeniz bölgesinden hemşeri, kültür, dayanışma ve yardımlaşma derneklerine festival katılım plaketlerini takdim etti. (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Diğer haberler

İlgi çeken haberler