ABD Türkiye’ye F-16 uçağı satışını ilerletiyor

0

ABD, Türkiye’nin Blok-70 F-16 savaş uçakları ve ilgili modernizasyon kitlerini satın alması için teklif ve kabul mektubu taslaklarını göndererek Türkiye ile savunma ilişkilerini ilerletti. Türk savunma bakanlığı sözcüsü Perşembe günü bu taslakların alındığını doğruladı.

Türkiye’nin F-16’ları tedarik etme talebi, Türkiye’nin Rus füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle 2019 yılında F-35 jet programından çıkarılmasının ardından Ekim 2021’e kadar uzanıyor. Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine kısa süre önce onay vermesi, kapsamlı müzakerelerin ardından F-16 anlaşmasının öne çekilmesinde kilit bir faktör oldu.

Ocak ayında Biden yönetimi, 23 milyar dolar değerindeki Lockheed Martin (NYSE:LMT) jetlerini satma niyetini Kongre’ye bildirdi. Kongre’nin öngörülen 15 günlük süre içinde satışa karşı çıkmaması üzerine Mart ayı başlarında anlaşma kesinleşmiş sayıldı.

Tuğamiral Zeki Aktürk, Türkiye’nin 40 yeni Block-70 F-16, 79 modernizasyon kiti ve ilave mühimmat ve ekipman satışına ilişkin taslak mektupları incelemeye başladığını belirtti. Türkiye’nin değerlendirmesini tamamlamasının ardından iki ülke yetkililerinin bir araya gelerek anlaşmaya son şeklini vermeleri bekleniyor.

Halihazırda 200’den fazla eski model F-16 jeti kullanan Türkiye, filosunu bu yeni uçaklarla güçlendirmek istiyor. Bu adım, ABD Senatörü Chris Murphy’nin geçen haftaki açıklamalarında da vurgulandığı üzere, iki NATO müttefiki arasındaki bağların güçlendiğine işaret ediyor. Murphy, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmelerin ardından ilişkilerde artan ivmeyi vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.