Anheuser-Busch’un Dördüncü Çeyrek Faiz, Vergi, Amortisman Öncesi Kârı ve satışları beklentileri karşılayamadı ve hisse fiyatında küçük bir düşüşe neden oldu

0

Anheuser-Busch (BUD) dördüncü çeyrek için beklenenden daha düşük faiz, vergi, amortisman ve itfa payı öncesi kar (FAVÖK) ve gelir bildirdi ve bu da piyasa açılmadan önce hisse fiyatında %1,8’lik bir düşüşe neden oldu.

Şirket bu çeyrekte hisse başına kazancını (EPS) 0,82 $ olarak açıkladı; bu rakam 2022’nin dördüncü çeyreğindeki 0,86 $’a kıyasla küçük bir düşüşe işaret etse de tahmin edilen 0,72 $’ın üzerindeydi.

FAVÖK, piyasa analistlerinin ortalama tahmininden %6 daha az olan 4,87 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte, 14,5 milyar dolar tutarındaki gelir, piyasa analistlerinin 15,6 milyar dolarlık ortalama beklentilerini karşılamadı.

Şirket ayrıca dördüncü çeyrekte Amerika Birleşik Devletleri gelirlerinde %17,3’lük bir düşüş ve perakendecilere yapılan satışlarda %12’lik bir azalma gözlemledi.

Dördüncü çeyrekte satılan toplam ürün hacminde ise %2,6’lık bir düşüş yaşandı.

Brüt kar marjı 49 baz puanlık bir düşüşle %53,9 olarak raporlandı.

Geleceğe bakıldığında, Anheuser-Busch FAVÖK büyümesinin orta vadeli hedefi olan %4-8 ile tutarlı olmasını beklemektedir.

Şirket ayrıca 2024 mali yılı için net sermaye harcamalarının 4,0 ila 4,5 milyar dolar arasında değişeceğini tahmin ediyor.

Bank of America analistleri raporla ilgili yorumlarda bulundu:

“Dördüncü çeyreğin operasyonel olmayan faktörler nedeniyle karmaşık geçmesi bekleniyordu. Genel olarak sonuçlar güven verici görünüyor. Piyasa konsensüs tahminlerinde bir düşüş olası görünmüyor.”

Ayrıca şirketin organik FAVÖK büyüme tahmininin %8,7 olan piyasa konsensüsünün altında olduğunu belirttiler. Ancak iki rakam doğrudan karşılaştırılabilir değil çünkü Anheuser-Busch’un tahmini Arjantin’deki enflasyonun önemli etkilerini içermezken, piyasa konsensüs tahmini tüm fiyat değişikliklerini içeriyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için hüküm ve koşullarımıza bakın.