ATSO sağlık turizmi paydaşlarını bir araya getirdi

0

 ATSO Başkanı Ali Bahar, “Şehrimizde çok büyük potansiyel var. Türkiye’ye tatil için gelen bir turist ortalama 950 dolar harcarken, sağlık turizmi için gelen hasta 1600 dolar harcıyor. Türkiye genelinde sağlık turizmi yetki belgesine sahip kuruluşları ve aracı kuruluşları iller bazında incelediğimizde Antalya, İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır” dedi. 

Antalya’nın dünya ölçeğinde tanınan prestijli sağlık turizmi destinasyonlarından biri olmasına yönelik Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından yürütülen ‘ATSO Sağlık Turizmi Sektörel Paydaş Toplantısı’, sektör paydaşlarını bir araya getirdi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Antalya Vali Yardımcısı Erol Tanrıkulu, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür yardımcısı Ali Alperen Kaçar, Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Evren Ekingen, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, TÜRSAB Akdeniz Bölge Başkanı Rıza Perçin, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, ATSO Meclis Başkan Yardımcısı Mızrab Cihangir Deniz, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Öz, Hüseyin Sarı ve Hakan Pakalın, ATSO Genel Sekreteri Aslı Şahin Tekin ile Antalya protokolü, Ticaret Bakanlığı temsilcileri ile sağlık sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası sektör temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasında bilim insanı Prof. Dr. Alper Demirbaş’ı anarak sözlerine başlayan Başkan Bahar, tüm Türkiye’yi derinden sarsan 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere rahmet diledi. ATSO’da göreve başladığı tarihten itibaren şehri tanıtmak ve marka değerini artırmak için çaba sarf ettiklerini kaydeden Bahar, “Antalya 2 milyar doları aşan ihracatı ile dış ticaret fazlası veren, ülke ekonomisine önemli miktarda döviz girişi sağlayan güçlü ve müstesna bir şehirdir. Sahip olduğumuz bu ekonomik güç ve yarattığımız bu katma değer her geçen gün artarak devam etmektedir” dedi.

100 MİLYAR DOLARLIK PAZAR HACMİ 

Antalya’da 2023 yılında 16 milyona yakın turist ağırladıklarını, 2024 yılı için de 20 milyon hedef belirlediklerini vurgulayan ATSO Başkanı Bahar, “Sahip olduğumuz ekonomik gücün en büyük kanıtlarından biri bu rakamlar. Bu başarı hepimizin ve bugün burada bizimle olan değerli paydaşlarımızın başarısı. Ancak bu başarının sürdürülebilir olması ve daha da yukarılara taşınabilmesi için turizm faaliyetlerimizi çeşitlendirmek, zenginleştirmek ve özellikle kaliteyi en üst düzeye çıkartmamız gerekmektedir. Sadece resort değil, sadece kongre değil, Antalya’mızın, sağlık turizmi alanında da dünya ölçeğinde tanınan ve tercih edilen en prestijli kentlerden birisi yapabilmek için var gücümüzle çalışmamız gerektiği de hepimizin malumudur” diye konuştu. Sağlık turizminin 100 milyar dolarlık pazar hacmine sahip olan ve dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri haline geldiğini vurgulayan Başkan Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Bu büyüme büyük bir pazar oluşturmuş ve dünya ülkeleri bu pazardan pay alabilmek için büyük bir rekabet içerisine girmişlerdir. Sağlık turizmi sektörü ülkemiz ekonomisi için katma değeri en yüksek sektörlerden biridir. Sağlık nedeni ile ülkemize gelen turist sayısı 1,4 milyon, bu 1,4 milyon turistin harcaması toplam 2,3 milyar dolardır. Toplam turizm gelirimizin yalnızca yüzde 4’ü.  Şehrimizde ne kadar büyük bir potansiyel var, gelin buradan hesap edelim. Bir de Türkiye’ye tatil için gelen bir turist ortalama 950 dolar harcarken, sağlık turizmi için gelen hasta 1600 dolar harcamaktadır.”

ORTAK ÇÖZÜMLER ÜRETECEĞİZ

Almanya, Rusya, Fransa, Slovakya ve İsveç’ten Sağlık Turizmi aracı kuruluş temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda, sağlık turizmi alanında Antalya’nın güçlü yönlerini ve geliştirilmesi gereken alanları hep birlikte değerlendireceklerini ifade eden Başkan Bahar, “Ulusal ve uluslararası düzeyde iş birliği imkânlarını ele alacak ve ortak çözümler üreteceğiz. Paydaşlarımızın görüşlerini alacak, deneyimlerini paylaşacak ve birlikte çalışarak sektörümüzü daha da ileriye taşıyacağız. Etkinliğimizin gerçekleştirilmesi aşamasında verdikleri destek için, Ticaret Bakanlığımıza, Sayın Valimize,  bu önemli etkinlikte bizler ile bir araya gelen konuşmacılara ve konuklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Toplantımızın, Antalya’mız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

İNTERAKTİF PANEL VE NETWORKİNG ETKİNLİĞİ  

Toplantıda öncelikle yurt dışından hasta gönderen yabancı sağlık turizmi aracı kuruluşlarının Antalya’dan beklentileri ve Antalya’nın sağlık turizminin geliştirilmesine katkı sağlayacak önerilerin konuşulduğu interaktif panel, B2B MedicalEncounters Kurucusu Mert Akkök moderatörlüğünde, yurt dışından katılan sağlık turizmi aracı kuruluş temsilcileri, Esthetic Planet firmasından Pierre Hollenbeck, Medical Fly firmasından Özge Tor Vural, Clinic Boost firmasından Daniel Shaw, Maria Cares firmasından Maria Afsar Nazari, Medassist firmasından Alexander Shennıkov’un katılımıyla gerçekleşti. Panelin ardından, yurt dışından hasta gönderen yabancı aracı kuruluşların temsilcileri ile Antalya’daki sağlık kuruluşları ve sağlıklı turizmi acenteleri, networking etkinliğinde bir araya gelerek Antalya’nın sağlık turizmi vizyonuna katkı koydu. Etkinliğin ardından, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Öz, ATSO Sağlık Turizmi Sektörel Paydaş Toplantısı çalışmalarına katkı ve desteklerinden dolayı Vali Yardımcısı Erol Tanrıkulu ve Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar’a teşekkür plaketi takdim etti.