Bakan Ersoy: “Ülkemizin dünyada bir turizm markası olması için çalışıyoruz”

0

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Antik Kenti’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yeni turizm anlayışını en doğru şekilde analiz edip buna uygun bir altyapı geliştirerek ülkemizin dünyada bir turizm markası olması için çalışıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlık tarafından yapımı tamamlanan Antalya’nın Manavgat ilçesinde Side Antik Kenti Karşılama Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Ak Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ve diğer yetkililer katıldı.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Antalya’ya  yeni eserler kazandırmanın gayretiyle oldukça yoğun bir süreç yaşadıklarını anlattı. Antalya’nın dünyanın en önemli kentleriyle büyük bir rekabet içine girdiğini belirten Bakan Ersoy, “Bugün artık dünyanın en önemli kentleriyle rekabet içerisinde olan Antalya’nın bu rekabette bir adım öne geçmesi ve dünya turizminden daha yüksek oranda pay alabilmesi için gece gündüz demeden bu güzel şehre hizmet etmenin mücadelesi içine girmiş durumdayız. Zaten yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde şehrimize dönük rakamlar bu çabanın karşılığını almaya başladığımızı gösteriyor” dedi.

2023 yılında turizmde rekorlar yılı olduğunu ve 2024 yılının daha başarılı geçeceğini vurgulayan Bakan Ersoy, “Elbette bu noktaya tesadüf eseri gelinmiyor, başarıları yakalamak için emin olun gerçekten çok çalışıyoruz. En önemlisi değişen turizm algısını bugün dünyada en iyi anlayan ve buna uygun adımlar atan ülkelerin başında geliyoruz. Eskiden bizim ülkemizde de turizm dendiğinde başka bir ülkeden bizim ülkemize eğlenmek dinlenmek için insanların gelmesi anlaşılıyor. Bu süreçte ülkemizin sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel zenginliklerimiz için de yeterli farkındalık maalesef yaratılmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bahsetmiş olduğum yeni turizm anlayışını en doğru şekilde analiz edip buna uygun bir altyapı geliştirerek ülkemizin dünyada bir turizm markası olması için çalışıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiye ile ilgili en önemli tanıtım içeriklerini oluşturduklarını söyleyen Bakan Mehmet Nuri Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün dünya medyasında ülkemizle ilgili en önemli içerikleri zaten biz oluşturuyoruz. Dünyanın dört bir yanında iki yüzden fazla ülkede en çok takip edilen kanallarda Side’nin Antalya’nın tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Doğal kaynaklarımızı koruma adına sadece bugünü değil geleceği de göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Farklı ülkeler bizim yaptıklarımızı anlamak ve kendi ülkelerinde tatbik etmek için bizim stratejilerimizi politikalarımızı yakından takip ediyor. İşte bu sayede artık Türkiye turizm dinamikleri başkaları tarafından yönlendirilen ülke olmaktan çıkıp turizme yön veren bir ülke konumuna erişmiştir. Bu başarıları elde ederken turizmi 12 aya yaymak ve nitelikli turizmi güçlendirmek adına attığımız adımlarda önemli çalışmalarımızdan biri oldu. Bunu başarmanın turizmi on ikiye yayılmasının kültür turizmiyle çok güçlü bir ilişkisi olduğunu sürekli dile getiriyorum. Altmış yılda yapılanlara eş değer işi önümüzdeki dört yılda tamamlamayı hedefliyoruz.

Antalya’yı merkeze alan Türk arkeoloji tarihinin altın çağı geleceğe miras projemiz kapsamında arkeolojik çalışma sayısını yıllık bazda 720’ye yükseldi. Dünyada en çok arkeolojik çalışma yapan ülkelerin başında artık Türkiye’ye geliyor.Türk arkeolojisi artık hem kazılarıyla hem de kazılardaki koruma çalışmalarıyla dünya arkeolojisinin en önemli paydaşlarından biri haline geldi. 2028 yılı sonuna kadar Antalya’daki arkeolojik alanlarımıza kazılar, restorasyon ve çevre düzenlemeleri için başlangıç olarak 5 milyar 500 milyon lira ödenek ayırdık. Dünyanın en önemli koleksiyonlarından birine sahip olan Antalya Arkeolojisi Müzesi’nin yeniden yapımı ile ilgili çalışmaları da başlattık.”

Antalya’nın yer altına da yer üstüne de tarihi ve kültürel mirasına da denizine, suyuna, gastronomisine, tarımına, hayvancılığına da sahip çıktıklarını ve Antalyalıların kazanması için gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Bakan Ersoy, Side Antik Kenti Ziyaretçi Karşılama Merkezi hakkında şu bilgileri verdi: “785 metrekare kapalı bir alan inşa ettik. Seyir terasları, otopark alanı, yürüyüş yolları, gece müzeciliği için ören yeri aydınlatma sistemi ve 17 bin metre kare peyzaj alanı oluşturduk. Bir kültürel mirasımızı daha ayağa kaldırarak toplam 125 milyon liraya mal olan Side Antik Kenti Ziyaretçi Karşılama Merkezi’ni Antalya’mızı sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz.”

Antalya’da yapılacak çok iş olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Biz tarihi kültürü gün yüzüne çıkardıkça ülkemize ve şehrimize olan ilgi de her geçen gün daha da artmaktadır. Bu nedenle katıldığım toplantılarda sürekli dile getiriyorum. Bizim şehrimize faydası olmayan meselelere kaybedecek zamanımız yok. Bu hayallerimizi gerçekleştirmek için aynı hedeflere yönelecek, Antalya’ya değer katacak projeler üzerinde çalışacak birlikteliğe ihtiyacımız var. Her noktasında ayrı bir güzellik olan  şehrimizde bu hazineleri keşfedip gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açılışın ardından Bakan Mehmet Nuri Ersoy, restorasyon çalışması devam eden anıtsal çeşmenin durumu hakkında Side Kazıları Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı’ndan bilgi aldı. Feriştah Alanyalı, yaptıkları kazılar sırasında Side Antik Kenti’ne gelen su kemerlerinin Milattan sonra 2’nci Yüzyıla tarihlendiğini, anıtsal çeşmenin ise 3’ncü yüzyılda yapıldığını anlattı. Prof. Dr. Alanyalı’nın anıtsal çeşmenin önünde büyük bir meydanın olduğunu söylemesi üzerine Bakan Mehmet Nuri Ersoy,  bölgeden geçen yolun kapatılıp, trafiğin diğer taraftan verilmesi ve meydanın açığa çıkarılıp turizme kazandırılması için çalışma yapılması talimatını verdi.