BeiGene, KLL çalışmasında BRUKINSA’nın etkinlik üstünlüğünü bildirdi

0

BASEL, İsviçre – BeiGene, Ltd. (NASDAQ: BGNE; HKEX: 06160; SSE: 688235), ilacı BRUKINSA®’nın (zanubrutinib) relaps veya refrakter kronik lenfositik lösemi (R/R KLL) tedavisinde akalabrutinibe göre progresyonsuz sağkalım ve tam yanıt avantajı sunabileceğini gösteren yeni veriler sundu.

Bulgular, Faz 3 ALPINE ve ASCEND çalışmalarından elde edilen veriler kullanılarak yapılan bir eşleştirme ayarlı dolaylı karşılaştırmaya (MAIC) dayanmaktadır. Bu analiz, 29 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında Miami’de düzenlenen 28. Yıllık Uluslararası Hematolojik Maligniteler Kongresi’nde sergilenmiştir.

MAIC, hasta özelliklerindeki farklılıkları ve COVID-19’un çalışma sonuçları üzerindeki potansiyel etkisini ayarlayarak iki ilacın daha doğru bir şekilde karşılaştırılmasını sağlamayı amaçlamıştır.

Çalışmanın yazarı Mazyar Shadman, M.D. M.P.H., birebir randomize klinik çalışmaların önemini vurguladı ancak önyargıları en aza indirmek için titizlikle yürütüldüğünde MAIC’lerin hipotez oluşturma açısından değerli olabileceğini belirtti.

MAIC’ye göre, BRUKINSA hem düzeltilmemiş (HR=0,77 [%95CI: 0,55-1,07]) hem de düzeltilmiş popülasyonlarda (HR=0,68 [%95CI: 0,46-0,99]) akalabrutinibe kıyasla araştırmacı tarafından değerlendirilen progresyonsuz sağkalımda iyileşme göstermiştir.

Ayrıca, tam yanıt için odds oranı da hem düzeltilmemiş (OR=2.88 [%95CI: 1.18-7.02]) hem de düzeltilmiş popülasyonlarda (OR=2.90; [%95CI: 1.13-7.43]) BRUKINSA lehinedir. Genel sağkalım eğilimi tutarlı bir şekilde BRUKINSA lehine olmuştur.

BeiGene Hematoloji Baş Tıbbi Sorumlusu Mehrdad Mobasher, M.D., M.P.H., MAIC’in önceki analizlerdeki önemli soruları ele aldığını ve BRUKINSA’nın R/R KLL için etkinliğine dair daha kapsamlı bir görüş sunduğunu belirtti.

BRUKINSA, ALPINE çalışmasında R/R KLL’de ibrutinibe göre progresyonsuz sağkalımda üstünlük göstermiştir ve seçilmiş endikasyonlar için dünya çapında 70 pazarda onaylanmıştır. Ayrıca 29 ülkede 5.000’den fazla deneğin kayıtlı olduğu geniş bir geliştirme programının parçasıdır.

Bu rapor bir basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.