Bitcoin 60.000 dolar üzerindeki konumunu koruyor

0

Investing.com – Bitcoin talebindeki artış bu hafta hızlanırken en büyük kripto para dün 64.000 dolara kadar yükseldi. 

Dün yılın en yüksek seviyesinin 64.000 dolarda kaydedilmesinden sonra volatilitede de artış görülürken aynı saat diliminde Bitcoin, 58.700 dolara kadar geri çekildi. Ancak günün dip seviyelerini hızlı şekilde değerlendiren yatırımcılar, kripto parayı hızlı şekilde 60.000 doların üzerine taşıdı. Bugün de pozitif görünüm devam ederken Bitcoin, 62.000 dolar bandında hareketini sürdürüyor.

Bitcoin’in bu hafta %20’yi aşan değer artışına neden olan Bitcoin ETF ticareti de hız kesmeden devam ediyor. BitMEX Research verilerine göre spot Bitcoin ETF’ler dün rekor tazeleyerek 673 milyon dolarlık net giriş gördü. Günlük işlem hacmi ise GBTC işlemleri de dahil edildiğinde 8 milyar dolara ulaştı. BlackRock, spot Bitcoin ETF işlem hacimlerinin önemli bir kısmını oluşturdu.

Bitcoin ETF pazarı rekor kırmaya devam ediyor

BlackRock’ın iShares Bitcoin ETF’i (IBIT) 612 milyon dolar ile bugüne kadarki en büyük fon girişine ulaştı. Son fon girişlerinin ardından IBIT’teki toplam fon miktarı 9 milyar doların üzerine çıktı.

IBIT’in ardından Fidelity’nin Bitcoin ETF’i FBTC ve Ark 21Shares (ARKB) Bitcoin ETF sırasıyla 245,2 milyon dolar ve 23,8 milyon dolarlık fon girişleri kaydetti. 

ABD yatırımcıları Bitcoin ETF pazarına doğru fon akışını devam ettirirken bu ivme kripto para piyasasına da direkt etki ediyor. Bitcoin’in şu an rekor seviyesi olan 69.000 dolara uzaklığı %10’un altına düştü. Bu, kripto yatırımcılarını coşkuya sevkederken korku ve risk iştahı endeksi 80 seviyesini aşarak son 4 yılın en yüksek değerine ulaştı. 

Coinbase hızlı yükselişte teknik sorun yaşadı

Kripto para piyasasında dün volatilitenin arttığı saatlerde ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, teknik sorunlarla karşılaştı ve bir süre hizmet veremedi. 

Coinbase uygulamasına giren birçok kullanıcı, bakiyelerinin sıfırlandığını gördü. Coinbase yetkilileri konuyla ilgili açıklama yaparak aksaklığın en kısa sürede giderileceği ve fonların güvende olduğu konusunda güvence verdi.

Kripto para piyasalarında pozitif görünüm 

Kripto para piyasası geneline bakıldığında ise Bitcoin kaynaklı olumlu havadan en iyi yararlanan sektörün memecoin’ler olmaya devam ettiği görülüyor. Son 24 saatte BONK, DOGE ve SHIB ilk 100’de değer artışlarıyla ilk sıralarda yer alan kripto paralar oldu. İlk 10 kripto para arasında ise DOGE’nin ardından SOL, %17 değer artışıyla 130 dolara yaklaştı.

Toplam piyasa değeri ise dünden bu yana %6,5 artarak 2,33 trilyon dolara ulaştı. Son 24 saatlik işlem hacmi de iki katı artarak 200 milyar dolar gibi dikkat çekici bir seviyeye yükseldi.