Bitcoin’in değeri borsa yatırım fonu heyecanıyla 60.000 doları aşarken madencilik hisseleri geride kaldı

0

Bitcoin (BTC), borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) yapılan yatırımlardaki istikrarlı artışın da etkisiyle Kasım 2021’den bu yana ilk kez 60.000 $ eşiğini aştı. Son iki günde ETF’ler toplam 1,1 milyar dolarlık net yatırım aldı ve Bitcoin ETF’lerine yapılan yatırım, madencilik faaliyetlerinin günlük Bitcoin üretimini yaklaşık on kat aştı.

Bu fiyat artışı döneminde Bernstein’daki analistler kayda değer bir modele dikkat çekti: Bitcoin madencilik şirketlerinin hisse senetlerinin kripto para biriminin kendi fiyatına kıyasla daha zayıf performans göstermesi.

ETF’lerin onaylanma olasılığının artmasıyla birlikte ve özellikle ETF’lerin 10 Ocak’ta işlem görmeye başlamasından bu yana geçen 120 gün içinde, Bitcoin madencilik şirketlerinin hisse senetleri Bitcoin’in kendi fiyatından daha keskin bir şekilde yükseldi.

Özellikle, Cleanspark (CLSK) ve Marathon Digital (MARA) hisse senedi fiyatlarının sırasıyla yaklaşık %380 ve %250 oranında arttığını görürken, Bitcoin’in fiyatı aynı zaman diliminde %70 oranında yükseldi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatı Çarşamba günü 60.000 $’ın üzerine çıktığında, bu model devam etmedi.

O gün, ana dijital para birimi %6 artarak, hisse senedi fiyatları sırasıyla %7,5 ve %10 düşen Riot Platforms (RIOT) ve CLSK gibi madencilik şirketlerinden önemli ölçüde daha fazla arttı.

Analistler, Çarşamba günkü gibi Bitcoin’in keskin fiyat artışları sırasında, likiditenin madencilik şirketi hisselerinden uzaklaştığını belirttiler. Böyle günlerde, perakende yatırımcılar yatırımlarını madencilik şirketlerinin hisse senetlerinden ziyade Bitcoin’e odaklama eğilimindedirler.”

Önemli bir süre boyunca, örneğin ETF’lerin işlem görmeye başlamasından önce veya sonra olduğu gibi kısa vadeli bir Bitcoin döngüsü sırasında veya 18 ila 24 ay süren tipik Bitcoin döngüsünün tamamında, Bitcoin madencilik hisselerinin daha yüksek volatilite göstereceğini öngörüyorlar. Bu yüksek oynaklığın günlük bazda gözlemlenmediğini açıklığa kavuşturmaktadırlar.”

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.